Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej są po to by ich przestrzegać

Dr n. med. Barbara Katra
Klinika Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, Kraków

Niektóre pacjentki nadal negują rozpoznanie cukrzycy ciążowej i nie chcą zastosować się do zasad diety ani samokontroli glikemii.


Fot. Pixabay.com

27-letnia pacjentka w 28. tygodniu ciąży zgłosiła się do poradni diabetologicznej, do której została skierowana przez ginekologa z rozpoznaniem cukrzycy ciążowej (GDM) na podstawie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT):
- glikemia na czczo 5,1 mmol/l
- 1 godz. 8,9 mmol/l
- 2 godz. 7,5 mmol/l

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) GDM należy rozpoznać, gdy jedna w z trzech wartości jest nieprawidłowa.

Zalecenia PTD rozpoznania GDM na 2016 rok:
na czczo 5,1–6,9 mmol/l (92–125mg/dl)
po 1 godz. ≥10 mmol/l (180 mg/dl)
po 2 godz. 8,5–11,0 mmol/l (153–199 mg/dl)

Zgodnie z rekomendacjami ginekolog słusznie rozpoznał cukrzycę ciążową, a diabetolog potwierdził diagnozę. Pacjentka jednak starała się podważyć rozpoznanie, twierdząc, że tylko jedna wartość jest nieprawidłowa i według pacjentki minimalnie. Diabetolog wytłumaczył chorej zasady rozpoznania GDM. W USG płodu szacowana masa ciała płodu (estimated fetal weight – EFW) i pozostałe wymiary płodu były prawidłowe, zgodne z wiekiem ciążowym.

Pacjentka została przeszkolona z zasad diety cukrzycowej i samokontroli. Obliczono też BMI na podstawie masy ciała przed ciążą oraz zaznaczono obecną masę ciała na diagramie przeznaczonym do monitorowania masy ciała w materiałach edukacyjnych dla kobiet w ciąży (książeczka samokontroli zestaw „Słodkie Mamy”). Poproszono o ważenie się co tydzień. Wyznaczono termin wizyty kontrolnej za tydzień. Poproszono chorą o zapisywanie pór i składu spożywanych posiłków przez tydzień, tak aby na kolejnej wizycie skorygować ewentualne błędy dietetyczne i sprawdzić stosowanie się pacjentki do zasad diety.

Pacjentka nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie. Przyszła do poradni diabetologicznej dopiero za 5 tygodni, w 33. tygodniu ciąży ze skierowaniem od ginekologa z podejrzeniem makrosomii płodu. W USG płodu EFW w normie, ale obwód brzuszka o 2 tygodnie za duży w stosunku do wieku ciążowego. Pacjentka była zdenerwowana, miała pretensje, że jest źle leczona. Diabetolog przeprowadził rozmowę, spytał, dlaczego nie zgłosiła się na wizytę kontrolną. Pacjentka po wizycie w poradni diabetologicznej na drugi dzień wykonała OGTT – wszystkie wyniki były w normie (na czczo 4,8mmol/l), nie zastosowała się do zasad diety cukrzycowej i samokontroli, stwierdziła, że jest zdrowa.

Ponownie wytłumaczono konieczność stosowania się do zasad samokontroli i diety cukrzycowej. Chora przyszła na jedną wizytę, wartości glikemii w normie, zastosowała się do zalecanego leczenia, bez obecności ciała ketonowych w moczu, prawidłowo zwiększyła się masa ciała. Na kolejną wizytę już nie przyszła.

Większość pacjentek stosuję się do zalecanego leczenia, część z nich mierzy stężenie glukozy nawet częściej, niż jest to zalecane. Większość chorych na GDM narzeka również na konieczność spożywania większej liczby niezbyt obfitych posiłków dziennie, ale gdy już się wdrożą w ten rytm, podkreślają, że zdecydowanie lepiej się czują i nie odczuwają głodu.

Niestety, nadal część pacjentek neguje rozpoznanie, bojąc się zarówno reżimu dietetycznego, jak i konieczności częstych pomiarów stężenia glukozy. Zastanawia, dlaczego nie budzą obaw powikłania związane z cukrzycą ciążową.

Data utworzenia: 20.05.2016
Data aktualizacji: 10.01.2017
Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej są po to by ich przestrzegaćOceń:
(3.75/5 z 4 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Inga
   2016-10-28 11:05
   Witam. Mam 40 lat i jestem w 31 tyg. ciąży. Jest to 4-ta ciąża. 4 tyg. temu wykonywałam krzywa cukrowa. Wyniki:69/162/141. Dostałam zalecenie powtórzenia badania i obecne wyniki:67/127/142. Z norm wynika że na czczo cukier jest zbyt niski, a po 2 godz. za wysoki. Jak mogę to interpretować i czy konieczna jest wizyta u diabetologa? W poprzednich ciazach cukier miałam niski. Dzieci rodziły się przed czasem; 32 tc- 1550g, 37 tc- 3100g i 37 tc- 3000g.odpowiedz
  • Była słodka mama...
   2016-09-26 16:53
   Mi też ciężko się było pogodzić z rozpoznaniem. Też wynik miałam na granicy - po dwóch godzinach 153. Rodzina pukała się w czoło, że wymyślam i nic mi nie dolega. Co do jakości przeprowadzonego badania też miałam zastrzeżenia - roztwór rozpuszczony w mniej więcej 150 ml i na drugi pomiar weszłam przed czasem jakieś 6-7 minut (miałam zachować reżim lezeniowy więc dwie godziny siedzenia w poczekalni to była masakra). Ale do rad diabetologa się za stosowalam. Poziom cukru mierzylam 4 razy na dobę- na czczo i po głównych posiłkach. Czasem jak zjadlam coś nieprzepisowego to mierzylam się dodatkowo. Dziecko urodzone naturalnie, w 39 tyg z wagą 2960g. Przekroczeń w dzienniczku w zasadzie nie odnotowywałam nawet po tych "grzeszkach". Na czczo cukier też miałam idealny. W ciąży przytyłam ok 7 kg. po wyjściu ze szpitala ubrałam się w swoje dżinsy bez problemu. Dziewczyny, jeśli rozpoznano u was cukrzycę ciążową, nie załamujcie się. Słuchajcie lekarzy. Robicie to dla dziecka. Czym jest odstawienie słodyczy w porównaniu z zagrożeniem zdrowia dziecka? Dacie radę! A odnosnie zbyt pochopnie stosowanej insuliny nie będę się wypowiadać. Moj diabetolog mnie insulina nie straszył ale ja z drugiej strony przekroczeń przez cały okres ciąży od 26 tyg miałam z 10 i to jak używalam starego, pożyczonego glukometru. Później, gdy otrzymałam glukometr od diabetologa, przekroczeń nie odnotowywałam.odpowiedz
   • Gosia
    2016-10-26 08:42
    Zupełnie tak jak u mnie. Nieznacznie przekroczone normy, na czczo ok, kontrola glikemii 5×dz i trzymanie diety. Niektórzy też twierdzili,że wymyślam, że kiedyś nie zwracano na to uwagi i nic się nie działo, ale ja zaufalam lekarzowi i trzymałam się dzielnie zaleceń. Synek urodził sie zdrowy w 39 tyg. 2670 g. Dodatkowym plusem całej sytuacji jest to,że pozostały mi dobre nawyki żywieniowe. Pozdrawiamodpowiedz
  • słodka mama kolejny raz
   2016-09-12 11:44
   Może dlatego, że łożysko w cukrzycy gorzej pracuje? Lepiej małe niż z makrosomią. Chociaż moje dziecko było przeciętnej wagi.odpowiedz
  • Gorzka mama
   2016-08-17 10:41
   Lepiej napiszcie o lekarzach, którzy wdrażają insulinę przy drobnych przekroczeniach o pare jednostek i przy prawidłowej wadze wg USG. Czy ktoś sie zastanawia, czemu insulinowe dzieci rodzą sie małe?odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania