Wyniki testu po obciążeniu glukozą świadczące o stanie przedcukrzycowym

Pytanie nadesłane do redakcji

Odebrałam niedawno wyniki testu po obciążeniu glukozą 75 g. Glukoza na czczo 87 mg/dl, insulina na czczo 14,73 mU/l, glukoza po 1 h 144 mg/dl, insulina po 1h 81,99 mU/l glukoza po 2 h 168 mg/dl, insulina po 2 h 155,3mU/l, co oznaczają te wyniki? Często źle się czuję, boli mnie głowa. Jestem cały czas zmęczona, nawet po przespanej dobrze nocy nie mam sił. Często oddaję mocz (nawet w nocy kilka razy wstaję). Zdarza się, że nie mogę ugasić pragnienia.

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Wynik testu obciążenia glukozą jest nieprawidłowy, ponieważ stężenie glukozy po 2 godzinach wynosi 168 mg/dl, a nie powinno przekraczać 140 mg/dl.

Spełnia Pani zatem kryteria tzw. stanu przedcukrzycowego, który wskazuje na duże ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. W tym okresie obserwuje się często duże stężenie insuliny (potwierdzają to Pani wyniki), spowodowane opornością na jej działanie. Nadmiar insuliny może powodować niedocukrzenia, czyli zbyt duże obniżenie stężenia glukozy, któremu towarzyszy, m.in. osłabienie, bóle głowy, uczucie zmęczenia.

Wynik badania nie tłumaczy zgłaszanych przez Panią dolegliwości w postaci częstego oddawania moczu w nocy oraz wzmożonego pragnienia. Te objawy pojawiają się przy większych stężeniach glukozy we krwi (około 180 mg/dl) i są typowe dla cukrzycy. Jednak wyniki testu obciążenia glukozą nie potwierdzają jeszcze cukrzycy u Pani.

Powinna Pani zgłosić się do lekarza, który zlecił wykonanie tego badania, aby bowiem dobrze zinterpretować jego wyniki potrzeba więcej danych, m.in. masa ciała, wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy, nawyki żywieniowe, ewentualnie także dodatkowe badania laboratoryjne w kierunku innych przyczyn Pani złego samopoczucia.

Data utworzenia: 03.02.2014
Data aktualizacji: 25.06.2014
Wyniki testu po obciążeniu glukozą świadczące o stanie przedcukrzycowym Oceń:
(2.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Eve0990
   2017-05-29 07:12
   Witam, czy mógłby ktoś podpowiedzieć/zinterpretować wyniki moich badań? Kobieta, lat 26, waga ok. 90 kg. Poziom glukozy na czczo wynosi 89 mg/dl, po teście na obciążeniu glukozą 75 g po 1 godz glukoza 194mg/dl a po dwóch wynosi 111 mg/dl. Poziom insuliny na czczo wynosi 13,40 mU/l, po godzinie 67,20 mU/l a po dwóch godzinach 42,00 mU/l. Umówiłam się na wizytę do diabetologa, ale dopiero na koniec czerwca. Muszę sporo poczekać, a chciałabym wiedzieć, czego mogę się spodziewać. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.odpowiedz
  • Sylwia
   2016-10-21 17:10
   Witam proszę o interpretację wyników kobieta lat 18 glukoza 98 po 1h 100 po 2h 95 insulina20,11 po 1 h 164,5 po 2 h nie zlecono zlecenie badań od lekarza ginekologa -endokrynologa po zaleceniu od dermatologa w leczeniu trądzikuodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania