Boję się brać Forxiga z insuliną, aby nie dostać hipoglikemii

Pytanie nadesłane do redakcji

Od 15 lat choruję na cukrzycę typu 2. Obecnie stosuję insulinę Lantus 25 j., Noworapid 3x8 j. i Glucophage 1000 3x1. Teraz przepisano mi Forxiga 10 mg. Wytłumaczono mi jak działają te tabletki, polecono zmniejszyć j. insuliny i wszystko byłoby dobrze, ale wspomniano o hipoglikemii, która może wystąpić po tych tabletkach razem z insuliną i Glucophage. Boję się brać Forxiga, ponieważ nie wiem jak postępować w razie hipoglikemii. Co mam wziąć, gdyby taka sytuacja zaistniała. Wiem, że one coś tam blokują i boję się, że żadne słodkości nie podniosą cukru na tyle, żeby wyjść z hipoglikemii. Bardzo proszę wyjaśnić mi, bo chciałabym zacząć je brać.

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Zaproponowano Pani nowy lek, którego mechanizm działania różni się od dotychczas stosowanych w terapii cukrzycy i polega na zwiększeniu wydalania glukozy z moczem, dzięki czemu obniża się jej stężenie we krwi.

Mechanizm działania tego leku jest niezależny od insuliny (nie zwiększa jej stężenia we krwi ani nie poprawia jej działania), dlatego nie zwiększa ryzyka hipoglikemii.

Jeżeli jednak jest stosowany w połączeniu z insuliną, tak jak w Pani przypadku, to przynajmniej na początku terapii tym lekiem zaleca się redukcję dawki insuliny, aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii. W razie jej wystąpienia postępowanie nie różni się od ogólnie przyjętych zasad.

Data utworzenia: 19.03.2014
Boję się brać Forxiga z insuliną, aby nie dostać hipoglikemiiOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania