Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną
opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.
Poproś lekarza o uruchomienie e-rejestracji
Zobacz także
Ostre zapalenie nagłośni
Ostre zapalenie nagłośni jest chorobą o etiologii bakteryjnej. Choroba występuje głównie u dzieci, zwłaszcza w wieku 2–6 lat. W związku z gwałtownie narastającą dusznością, ostre zapalenie nagłośni jest stanem zagrożenia życia.
Polipy nosa
Polipy nosa to miękkie i bezbolesne rozrosty tkanek o charakterze nienowotworowym w kształcie kropel wody lub uszypułowanych winogron. Wywodzą się z błony śluzowej wyściełającej przewody nosowe oraz zatoki przynosowe.
Choroba Meniere'a
Choroba Meniere’a dotyczy ucha wewnętrznego. Inaczej zwana jest wodniakiem błędnika lub wodniakiem endolimfatycznym. Przyczyną choroby Meniere’a jest nadmierne gromadzenie się płynu w błędniku błoniastym. Powoduje to poszerzenie układu endolimfatycznego w obrębie ucha wewnętrznego.
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą dzieci i osób młodych, zwykle poniżej 20. roku życia, choć zapadają na niego także osoby starsze. Ocenia się, że choruje na niego około 10—25% osób na świecie.
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyczy głównie dzieci pomiędzy 1 a 5 rokiem życia. Wywołane jest przez infekcje wirusową. Często w przebiegu choroby dochodzi do nadkażenia bakteryjnego.
Urazy ucha środkowego i kości skroniowej
Najczęstszą przyczyną urazu ucha środkowego i kości skroniowej jest wypadek komunikacyjny. Inne powody urazu to upadek, pobicie, urazy podczas uprawiania sportu.
Przewlekłe przerostowe zapalenie krtani
Najczęściej przewlekłe przerostowe zapalenie krtani powstaje wtórnie do przewlekłego prostego zapalenia na skutek utrzymującego się działania czynników drażniących (tytoń, alkohol, przewlekłe zakażenia, nadmierny wysiłek głosowy).
Ropniak podtwardówkowy
Ropniak podtwardówkowy może wywoływać takie objawy, jak gorączka, ból głowy, splątanie, senność, a niekiedy nawet śpiączka, niedowład połowiczy lub porażenie połowicze, drgawki, nudności lub wymioty, niewyraźne widzenie, niewyraźna mowa.
Głuchota starcza (Presbyacusis)
Najczęściej pierwsze objawy głuchoty starczej występują już w 5. i 6. dekadzie życia. Szybkość narastania ubytku słuchu nasila się wraz z wiekiem.
Obrzęk krtani
Przyczyny obrzęku krtani to stany zapalne, urazy, reakcje alergiczne, obrzęki na tle naczynioruchowym, choroby ogólnoustrojowe.
Ostre zapalenie stawu pierścienno-nalewkowego krtani
Ostre zapalenie stawu pierścienno-nalewkowego występuje głównie jako choroba towarzysząca, m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, dnie moczanowej, refluksie żołądkowo-przełykowym, ostrym zapaleniu tarczycy. Choroba może być również powikłaniem urazu podczas intubowania lub zabiegów endoskopowych.
Przerost migdałków
Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenie drożności dróg oddechowych w obrębie gardła środkowego. U dzieci jest to jedna z głównych przyczyn zespołu obturacyjnego bezdechu w czasie snu.
Ostre zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
Zapalenie objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością pokrywającego ją nalotu. Dodatkowo występuje nieprzyjemny zapach z ust, a znaczna bolesność i pieczenie utrudniają przyjmowanie pokarmów.
Niezłośliwy nowotwór krtani
Większość niezłośliwych nowotworów krtani (95%) stanowią brodawczaki. Mogą występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej występuje jako zmiana pojedyncza zlokalizowana na fałdach głosowych.
Przewlekłe proste zapalenie krtani
Przewlekłe proste zapalenie krtani rozwija się na skutek długotrwałego działania czynników drażniących. Należą do nich m.in.: czynniki zakaźne, substancje drażniące, nadmierna eksploatacja głosu, przekrwienie górnych dróg oddechowych, tor oddychania przez usta.
Zapalenie błędnika
Zapalenie błędnika to choroba błędnika, który jest elementem ucha wewnętrznego. Objawami zapalenia błędnika są zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty i oczopląs (niezależne od woli drgające ruchy gałek ocznych). Gwałtowne wystąpienie nasilonych objawów zapalenia błędnika wymaga zgłoszenia się na SOR. Choć zapalenie błędnika może powodować nasilone i przykre objawy, zwykle ustępują one w ciągu kilku dni. Zapalenie błędnika o ciężkim przebiegu wymaga hospitalizacji.
Oparzenie krtani
Oparzenie krtani zazwyczaj nie jest odosobnionym urazem. Towarzyszą mu najczęściej oparzenia gardła, przełyku i jamy ustnej.
Podziękowania dla lekarza
Podziękuj lekarzowi i poleć go innym!
Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.