Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, dentyści? Nowy raport GUS

GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto lekarza w październiku 2014 r. wyniosło 7040,55 zł - podaje Główny Urząd Statystyczny w najnowszym opracowaniu z cyklu "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Wg GUS przeciętne godziniowe wynagrodzenie brutto lekarza w tamtym czasie to 36,28 zł. Oto przegląd danych z raportu GUS.

wallet

Fot. z domeny publicznej

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto w październiku 2014 r. wyniosło 4107,72 zł.

Wg danych GUS mediana wynagrodzenia brutto lekarza w październiku 2014 r. to 6203,90 zł, a dentysty - 4327,46 zł. Z kolei dominanta wynagrodzenia brutto lekarza w październiku 2014 r. to 3903,61 zł, a dentysty - 2382,37 zł.

PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIA BRUTTO WG SEKTORÓW WŁASNOŚCI I PŁCI

GrupaOgółemSektor publicznySektor prywatny
ogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobiety
Specjaliści:4222,036003,043952,124201,116360,083892,864296,384982,534170,23
Lekarze7040,557421,276781,036950,147418,956600,597675,317448,877751,76
Dentyści4932,464516,445086,315063,424868,155137,904753,784009,815017,31
Pielęgniarki3400,313534,183398,213443,793521,363442,463142,683699,153138,35
Położne3372,223350,193372,273414,013350,193414,173118,21-3118,21
Ratownicy3854,543830,463964,313904,333890,453964,312728,112728,11-
Diagności4359,054898,224304,224551,754804,264527,503903,435086,523767,03
Inni4190,464382,794125,613566,774088,543405,294642,424573,994666,90


PRZECIĘTNE GODZINOWE WYNAGRODZENIA BRUTTO WG SEKTORÓW WŁASNOŚCI I PŁCI
GrupaOgółemSektor publicznySektor prywatny
ogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobiety
Specjaliści:23,5131,6122,2023,3733,0121,8823,9927,3823,35
Lekarze36,2837,5035,4235,3537,1833,9543,5241,7444,13
Dentyści28,0125,4028,9928,6627,2729,2027,1222,6928,71
Pielęgniarki19,3920,1619,3819,6520,1019,6417,8920,8417,87
Położne19,2919,0819,2919,5419,0819,5417,76-17,76
Ratownicy22,0121,8622,7322,3022,2022,7315,6415,64-
Diagności23,6626,7123,3524,6026,3624,4321,4227,3820,71
Inni23,3824,2123,1020,4422,9319,6525,4125,0125,55


PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIA BRUTTO WG WIEKU
Grupado 24 lat25-3435-4445-5455-5960-6465+
Specjaliści:2584,233819,344265,554243,844456,395538,857648,39
Lekarze2703,474699,067743,158310,868160,067915,218789,52
Dentyści2010,533587,755539,616268,485772,676324,807021,67
Pielęgniarki2684,453097,113418,283453,173420,553389,644161,43
Położne2645,423168,363456,823401,123350,753934,18-
Ratownicy-3796,783726,435583,52---
Diagności2348,673487,274499,644928,665036,936011,85-
Inni2474,123685,454798,484545,784374,214366,484962,39


PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIA BRUTTO WG STAŻU PRACY
Grupado 1,9 roku2,0-4,95,0-9,910,0-14,915,0-19,920+
Specjaliści:3069,503753,374391,734632,904564,724214,58
Lekarze3187,064909,126352,177761,138142,838306,68
Pielęgniarki2675,652925,363153,853180,943435,383475,85
Położne2602,492928,333292,363352,783453,463434,33
Ratownicy2896,723144,503782,164379,253207,455272,68
Dentyści2325,033324,555575,505204,186206,965841,00
Diagności2855,213461,613956,064066,934618,585025,22
Inni3364,643416,104165,864668,554857,724385,74


STRUKTURA PRZECIĘTNEGO WYNAGRODZENIA OGÓŁEM BRUTTO (W ODSETKACH)
GrupaWynagrodzenie osoboweHonorariaDodatkowe wynagrodzenia roczne w jednostkach budżetowych
razemza czas nominalnyza pracę w godz. nadliczb.
razemzasadniczeza pracę zmianowąpremie i nagr.
Specjaliści:99,695,272,24,64,84,40,00,4
Lekarze99,986,665,30,94,713,30,00,1
Dentyści99,999,073,30,06,20,9-0,1
Pielęgniarki99,799,372,08,64,40,4-0,3
Położne100,099,872,09,83,50,2-0,0
Ratownicy100,099,970,87,99,50,1--
Diagności99,593,071,92,05,66,50,00,5
Inni98,898,384,80,16,20,50,30,9


PRACOWNICY WG SEKTORÓW WŁASNOŚCI, PŁCI ORAZ GRUP ZAWODÓW (w TYS.)
GrupaOgółemSektor publicznySektor prywatny
ogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobietyogółemmężczyźnikobiety
Specjaliści:268,635,3233,3209,526,2183,359,19,150,0
Lekarze47,419,128,341,517,823,75,91,34,6
Dentyści2,50,71,81,40,41,01,10,30,8
Pielęgniarki148,02,3145,7126,62,1124,521,40,221,2
Położne16,10,016,113,80,013,82,3-2,3
Ratownicy0,20,20,00,20,10,10,00,1-
Diagności lab.7,70,77,05,40,54,92,30,22,1
Inni44,011,132,918,54,414,125,56,718,8
Data utworzenia: 04.02.2016
Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, dentyści? Nowy raport GUSOceń:

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

  • Opieka transgraniczna ciągle na marginesie
    Mobilność pacjentów wewnątrz Unii Europejskiej nie zwiększyła się radykalnie, mimo że dyrektywa dotycząca uprawnień do opieki transgranicznej obowiązuje już od dobrych kilku lat – wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania Komisji Europejskiej.
  • Najwięcej błędnych interpretacji RODO – w sektorze zdrowia
    Najwięcej błędnych interpretacji przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jest w sektorze zdrowia – ocenia ekspert z Ministerstwa Cyfryzacji dr Maciej Kawecki. Dlatego – jak mówi – powstał poradnik, jak stosować przepisy.