×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nie mów w POZ fałszywego świadectwa

Małgorzata Solecka
Kurier MP

W ostatnich tygodniach wielokrotnie padały zapewnienia, że od 1 stycznia 2017 roku wszyscy obywatele zyskają gwarantowany, bezpłatny dostęp do świadczeń POZ. Rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana: darmowy dostęp uzyskają ci nieubezpieczeni, którzy złożą fałszywe oświadczenie, że mają ubezpieczenie. Prawdomówni zapłacą tak, jak płacili do tej pory.

Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta


Małgorzata Solecka. Fot. arch. wł.

Dla ministra Konstantego Radziwiłła objęcie wszystkich obywateli (rezydentów) RP dostępem do POZ bez względu na status ubezpieczeniowy było jednym z celów na 2016 rok. Ale MP już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych zwracała uwagę, że nowelizacja ta dotyczy wyłącznie nieścigania przez NFZ pacjentów, których oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia okażą się fałszywe. Wbrew słowom ministra ustawa w żaden sposób nie zmieniła natomiast położenia tych, którzy ubezpieczenia nie mają – i tego faktu nie kryją. Pisaliśmy również, że z przychodni POZ nie zniknie system eWUŚ, nie znikną więc i oświadczenia – i konieczność ich weryfikacji, choćby po to, by wystawić pacjentowi receptę refundowaną.

Poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza” stawia kropkę nad „i”: nowelizacja ustawy, przygotowana przez resort zdrowia, prowadzi do sytuacji rodem z filmów Stanisława Barei - jeśli osoba nieubezpieczona przyzna, że nie płaci składek, to lekarz ją przyjmie za pieniądze. W takich przypadkach lekarze POZ inkasują ok. 50 zł. Ale jeśli skłamie, że ma ubezpieczenie – wizyta będzie za darmo, bo NFZ po negatywnej weryfikacji oświadczenia ubezpieczonego nie będzie ścigał pacjenta o zwrot kosztów (samej wizyty w przychodni POZ). – Wygląda to na zachęcanie do oszukiwania – komentuje w „GW” Andrzej Sośnierz, poseł PiS i wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia.

Można powiedzieć, że to rewolucyjna zmiana w ochronie zdrowia. Do tej pory do oszukiwania systemu byli zmuszani przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia – na przykład lekarze, którzy wystawiali skierowania do szpitala, by umożliwić szybką diagnostykę pacjenta, albo w przypadkach granicznych (granica przy tym jest pojęciem nieostrym) stawiali pacjentowi takie rozpoznanie, by mógł korzystać z leków refundowanych, za które w innym przypadku musiałby słono płacić. Przykłady oszustw w zbożnych celach można zresztą mnożyć. Gdy bowiem cały system oparty jest na fundamencie oszustwa (bezpłatna służba zdrowia, wystarczająca ilość środków w systemie, rosnące płace, działania na rzecz zwiększania liczby pracowników), zbyt często jedyną strategią przetrwania jest oszustwo.

Teraz okazuje się, że ustawodawca strategię oszustwa podniósł do rangi ustawowej. Wszyscy nieubezpieczeni powinni od dziś kłamać w poradniach POZ, fałszywie oświadczając, że mają tytuł ubezpieczenia.

Jeśli tego nie zrobią, po kilku tygodniach (mamy przecież sezon infekcyjny, w poradniach POZ tłok) okaże się, że Konstanty Radziwiłł po prostu minął się z prawdą, zapowiadając otwarcie POZ dla każdego obywatela.

Jeśli natomiast będą kłamać? Cóż... Zawsze istnieje możliwość, że NFZ co prawda sam nie będzie ścigał nikogo, ale co przeszkodzi urzędnikom złożyć zawiadomienie na policję dotyczące składania fałszywych oświadczeń? To, jakby nie było, co prawda mała szkodliwość społeczna czynu, ale za to czyn bardzo łatwy do udowodnienia, więc statystyki wykrywalności się poprawią...

Ale jeszcze ważniejsze jest to, że kto kłamie w małych sprawach, i w dużych kłamać będzie. Otwarcie POZ może być po prostu prognostykiem na przyszłość – ile warte są zapowiedzi i obietnice ministra zdrowia. Jak będzie wyglądał system po „dobrej zmianie”, skoro tak prosta technicznie kwestia, jaką była zapowiedź otwarcia POZ dla wszystkich, okazała się bareizmem na miarę „Misia”. Tylko mniej śmiesznym.

02.01.2017
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta