Porozumienie Zawodów Medycznych pisze do pacjentów

PZM

"Domagajcie się lepszych warunków pracy i płacy personelu medycznego – to nasz wspólny interes. Godziwe wynagrodzenie personelu medycznego to podstawa każdego dobrze działającego systemu ochrony zdrowia na całym świecie. Nie chcemy wyjeżdżać. Chcemy leczyć w Polsce. Chcemy mieć siłę uśmiechać się do naszych pacjentów" - apeluje Porozumienie Zawodów Medycznych w liście otwartym do pacjentów.

Fot. pixabay.com

"Wszyscy pragniemy być zdrowi. Zdrowie jest dla ludzi niezwykle ważne, może nawet najważniejsze. Wiedzą o tym politycy, dlatego przy okazji każdych wyborów obiecują poprawę warunków leczenia obywateli. Na tych obietnicach jednak się kończy. Po wyborach wszystko jest ważniejsze od zdrowia Polaków. Polski pacjent i pracownik publicznej ochrony zdrowia czekają na poprawę swojej sytuacji w wolnej Polsce już niemal 30 lat i będą czekać nadal, bo obecny rząd nie różni się w tym zakresie od swoich poprzedników.

Wiadomo przecież, że nie będzie odpowiedniego leczenia bez odpowiednich nakładów. Kosztuje sprzęt, kosztują leki, ale przede wszystkim trzeba zapłacić pracownikom ochrony zdrowia. Opieka medyczna to głównie praca poszczególnych ludzi. Zwykle mówi się o lekarzach i pielęgniarkach, ale jest znacznie więcej medyków, bez których nie ma nowoczesnego leczenia: Są diagności, technicy analityki medycznej, psychologowie, położne, dietetycy, ratownicy, technicy elektroradiologii, fizjoterapeuci i technicy farmaceutyczni. Chorzy często nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele osób dla nich pracuje.

Tymczasem kolejne rządy, włącznie z obecnym, uważają, że pracownicy medyczni są niepotrzebni. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że płace w ochronie zdrowia są najniższe w kraju? Kilkanaście złotych za godzinę ratowania życia i zdrowia ludzkiego – tak wycenia pracę młodych lekarzy, doświadczonych ratowników czy pielęgniarek obecny rząd. A pozostali pracownicy mają pensje jeszcze niższe. Nic dziwnego, że uciekają od zawodu lub wyjeżdżają za granicę. W Polsce dramatycznie brakuje personelu medycznego, a ci którzy zostali, pracują ponad siły, aby utrzymać swoje rodziny. 12 dyżurów i 400 godzin pracy miesięcznie w szpitalu to częsta rzeczywistość polskich medyków.

Dziwicie się, że nie jesteśmy odpowiednio empatyczni, że nie uśmiechamy się, nieraz jesteśmy niegrzeczni?

Przepraszamy, nie mamy siły się uśmiechać, jesteśmy przemęczeni, bo pracujemy za długo... Skupiamy się na tym, by nie popełnić błędu, by ratować życie. Jeszcze trochę i nie będzie nas wcale, bo nie damy rady psychicznie i fizycznie.

Rządzący od lat chcą skłócić pacjentów z pracownikami ochrony zdrowia, twierdząc, że jeśli poprawią pensje pracowników, to zabraknie pieniędzy na leczenie. Co za przewrotność! Nie będzie w ogóle leczenia, jeśli nie będzie miał kto leczyć, a nie będzie miał kto leczyć, jeśli wynagrodzenia pracowników medycznych pozostaną tak niskie jak dotychczas.

Dlatego wszystkie zawody medyczne w Polsce porozumiały się ze sobą i napisały Obywatelski Projekt Ustawy o Warunkach Zatrudnienia w Ochronie Zdrowia. Jest to kontrpropozycja do projektu rządowego o minimalnych płacach w ochronie zdrowia, który przewiduje utrwalenie obecnych, niesprawiedliwie niskich płac personelu medycznego. Projekt Ministra Radziwiłła to tylko posuniecie obliczone na to, że społeczeństwo nie zna szczegółów i przyjmie to jako dobrą monetę.

Zebraliśmy właśnie wymaganą liczbę podpisów pod tym projektem i w dniu 15 maja kierujemy go do Marszałka Sejmu. Wielu z Państwa podpisało się pod naszą ustawą. Dziękujemy Wam.

Poprzyjcie nas, gdy ustawa trafi pod obrady Parlamentu. Domagajcie się lepszych warunków pracy i płacy personelu medycznego – to nasz wspólny interes. Godziwe wynagrodzenie personelu medycznego to podstawa każdego dobrze działającego systemu ochrony zdrowia na całym świecie. Nie chcemy wyjeżdżać. Chcemy leczyć w Polsce. Chcemy mieć siłę uśmiechać się do naszych pacjentów".

Data utworzenia: 16.05.2017
Porozumienie Zawodów Medycznych pisze do pacjentówOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Życie bez opt-out
  Jeszcze kilka miesięcy temu Filip Płużański, rezydent z Łodzi potrafił, biorąc dyżur po dyżurze, przepracować ponad 300 godzin w miesiącu. Dzisiaj, bez klauzuli opt-out, pracuje maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Efekty? Znajduje czas na zabawę z dziećmi, na naukę i przede wszystkim znacznie wyżej ocenia swoją pracę z pacjentami.
 • Dlaczego lekarze protestują?
  Do końca listopada lekarze wypowiadają klauzule do umów o pracę, które umożliwiają im prace powyżej 48 godzin tygodniowo. Samorząd lekarski zaapelował w tej sprawie do wszystkich swoich członków, ale w sposób szczególny w akcję zaangażowali się rezydenci. Dla młodych lekarzy to kolejny, po głodówce, etap protestu w sprawie wyższych nakładów na ochronę zdrowia. O co walczą młodzi medycy i dlaczego nie zgadzają się z rządem, który co prawda chce podwyższać publiczne wydatki na zdrowie, ale znacznie wolniej?
 • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  To nie jest protest polityczny. To nie jest protest antyrządowy. Zdrowie nie ma barw politycznych, a my walczymy o zdrowie Polaków – tak, w największym skrócie, można streścić przekaz sobotniej pikiety pod Kancelarią Premiera.
 • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny
  Dlaczego lekarze strajkują? O co tak na prawdę walczą? Dlaczego rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy? Czy chodzi jedynie o pieniądze? W krótkim filmie studentka medycyny stara się odpowiedzieć na te pytania.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies