×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Otwarcie się na lekarzy ze Wschodu będzie służyć obu stronom"

Wydaje się, że otwarcie się na lekarzy ze Wschodu będzie służyć obopólnym interesom – ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Chodzi o możliwość zatrudniania lekarzy m.in. z Ukrainy i Białorusi. Zdaniem szefa MZ obecny mechanizm ich zatrudniania jest zbyt skomplikowany.


Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. P. Tracz / KPRM

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł był w środę gościem programu "Kwadrans polityczny" w TVP1. Mówiąc o sytuacji w ochronie zdrowia, podkreślił, że w Polsce potrzeba więcej lekarzy. Przyznał również, że z Polski więcej lekarzy "wyjeżdża niż przyjeżdża, ale też przyjeżdżają".

– Młodzi lekarze to wielkie dobro narodowe i oczywiście po pierwsze potrzeba więcej lekarzy i proszę zwrócić uwagę, że my robimy coś w tym zakresie, robimy coś konkretnego; w tym roku rozpoczyna studia o 1,5 tys. osób więcej na wydziałach lekarskich – zaznaczył Radziwiłł.

Minister ocenił jednak, że Polska powinna bardziej otworzyć się na lekarzy ze Wschodu. Wspomniał m.in. o Ukrainie, Białorusi, gdzie często mieszkają lekarze polskiego pochodzenia.

– Dzisiaj jest specjalny mechanizm zatrudnienia, ale jest on bardzo skomplikowany, zbyt skomplikowany. Zwłaszcza, że często dotyczy osób pochodzenia polskiego, bo mówimy przede wszystkim o takich krajach, jak Ukraina, Białoruś, inne kraje byłego Związku Sowieckiego i wydaje się, że otwarcie się na lekarzy stamtąd, będzie służyć jakby obopólnym interesom – mówił minister.

Radziwiłł doprecyzował, że owe obopólne interesy to z jednej strony dawanie prawa zatrudnienia lekarzom ze Wschodu, z drugiej strony dzięki temu skorzystaliby polscy pacjenci, którzy w zamian otrzymaliby "więcej opieki". Szef resortu zdrowia podkreślił jednak, że odbywałoby się to "bardzo ostrożnie, patrząc na to przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa pacjentów".

– To muszą być lekarze rzeczywiście najwyższej próby i jeżeli jakiekolwiek poluzowanie przepisów w tym zakresie nastąpi, a myślę, że tak, to ono musi zapewnić bezpieczeństwo polskim pacjentom, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale to jest naturalne źródło. Polska, jak inne kraje, otwiera swoje granice dla tych, którzy chcą tutaj ciężko pracować i przyczyniać się do naszego wspólnego dobra – powiedział Radziwiłł.

W zeszłym tygodniu resort zdrowia informował, że analizuje rozwiązania prawne innych państw, które dotyczą dopuszczania cudzoziemców do wykonywania zawodu lekarza. Te prace, jak podkreślono, trwają od dłuższego czasu i nie są związane z ostatnimi wydarzeniami w ochronie zdrowia.

25.10.2017
Zobacz także
  • Rząd przyjął projekt zwiększający nakłady na ochronę zdrowia
  • Bukiel: Protestujemy, żeby pacjenci nie umierali w kolejkach
  • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  • Ubywa pielęgniarek
  • Rezydent: Czas wyjeżdżać
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta