×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wystarczy, że zrobi się ciepło

Ewa Stanek-Misiąg
sinice
Sinice

I znów się można kąpać. Wojewódzka Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna w Gdańsku otworzyła trójmiejskie kąpieliska zamknięte z powodu zakwitu sinic. Problem prawdopodobnie wróci. Wiele zależy od pogody.

- To było o tyle dziwne zjawisko, że sinice, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach na plażach Gdańska i Gdyni, do nas przypłynęły. W weekend widziane były na Mierzei Wiślanej w okolicach Mikoszewa i Jantaru, ale daleko od brzegu – opowiada Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. - Nikt się zakwitu sinic nie spodziewał, ponieważ im sprzyja bezwietrzna pogoda, wysoka temperatura, a w Trójmieście od jakiegoś czasu jest raczej chłodno i deszczowo.

Wykwit sinic barwi wodę na żółtozielono. Woda staje się mętna, miejscami może być spieniona, z kożuchem na powierzchni. Gdyby nawet nie odstraszał nas jej widok i zapach (ziemisty, nieprzyjemny), warto wiedzieć, że sinice produkują w czasie namnażania toksyny. Kontakt z nimi może wywołać podrażnienia skóry i oczu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunkę), bóle i zawroty głowy, gorączkę. Wśród sinic, które występują na bałtyckich plażach i mogą wyrządzić nam największą krzywdę, jest Nodularia spumigena, producentka nodularyny. Ta silna toksyna działa niekorzystnie na wątrobę i jest rakotwórcza.

- Przepisy mówią jasno: jeśli wystąpił zakwit sinic, kąpielisko musi zostać zamknięte. Zakaz kąpieli oznacza, że nie powinniśmy mieć żadnego kontaktu z wodą – podkreśla inspektor Augustyniak. – Jedne sinice są bardziej toksyczne, inne mniej, ale w sytuacji zagrożenia mikrobiologicznego nie ryzykowałbym nawet zanurzenia stopy.

Sinice to cyjanobakterie (kiedyś zaliczano je do glonów), które można spotkać na całym świecie. Bałtyk lubią szczególnie, ponieważ mają tu bardzo dobre warunki do bytowania. Zwłaszcza w Polsce, której rzeki zasilają morze nawozami z pól. Azot i fosfor są wspaniałą pożywką dla sinic.

- Możemy być prawie pewni, że problem wróci. Wystarczy, że zrobi się ciepło. Woda przy brzegu się nagrzeje, jak nie będzie wiać, to nie będzie się mieszać. Im cieplej, tym większe prawdopodobieństwo, że sinice zakwitną – ostrzega pomorski inspektor sanitarny.

Zeszłego lata mówiło się o rekordowym od przeszło dekady wykwicie sinic w Bałtyku. Był efektem utrzymujących się upałów. Woda miała ponad 20°C.

Aktualny stan jakości wody w kąpieliskach publicznych można sprawdzić na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/lista

16.07.2019
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta