×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Nie zaniedbujcie dolegliwości"

Nie zaniedbujcie dolegliwości. Wiele osób z poważnymi schorzeniami dochodzi do etapu, w którym wyleczenie jest niemożliwie – zaapelowali w poniedziałek do pacjentów lekarze z bielskiego szpitala wojewódzkiego. Podkreślili, że ich placówka jest bezpieczna.


Fot. pixabay.com

Ordynator oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej placówki dr Marek Drążkiewicz powiedział, że w obawie przed koronawirusem chorzy odwołują planowe zabiegi, gdyż boją się kontaktu z lekarzami.

– Utarło się przekonanie, że w szpitalu łatwiej zakazić się SARS-CoV-2. To nieprawda. Wielu lekarzy, pielęgniarek i położnych zostało już zaszczepionych przeciwko nowemu wirusowi – podkreślił.

Rzecznik placówki Anna Szafrańska zaznaczył, że szpital wojewódzki jest bezpieczny.

– Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony osobistej. Na bieżąco odbywa się również dezynfekcja pomieszczeń i szpitalnej aparatury. Każdy pacjent jest przed operacją badany na obecność SARS-CoV-2. W placówce działają wszystkie poradnie specjalistyczne – zapewniła.

Dr Drążkiewicz podkreślił, że dużo bardziej niebezpieczny jest dla chorych brak leczenia i przekonanie, że dolegliwości same miną. – Zapewniam, że tak się nie stanie. Ze zdziwieniem obserwujemy, że jest mniej osób z zawałami serca czy z udarami mózgu. Przecież te choroby nie zniknęły. Niestety, pacjenci, którzy na nie cierpią, nie zgłaszają się do szpitala – wskazał Drążkiewicz.

Strach przed zakażeniem SARS-CoV-2 sprawia, że część chorych przychodzi po pomoc za późno. – Do oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej trafiają pacjenci z tak zaawansowanymi chorobami krążenia, że w przypadkach, które wcześniej gwarantowały całkowite wyleczenie, teraz musimy przeprowadzać amputację kończyn – przestrzegł lekarz.

Lekarze z bielskiego szpitala wojewódzkiego przypomnieli, że chorzy mają znacznie większe szanse na poprawę stanu zdrowia, gdy operacje przeprowadzane są planowo. Kiedy zabieg trzeba wykonać w związku z zagrożeniem życia, to prawdopodobieństwo wyleczenia jest znacznie mniejsze.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej jest jednym z największych i najbardziej nowoczesnych na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

22.02.2021
Zobacz także
  • MZ: plan odbudowy zdrowia Polaków może się opóźnić
  • Narodowy Program Zdrowia wymaga uzupełnienia o zagrożenia środowiskowe
  • Niedzielski: przebudować piramidę świadczeń
  • Polacy sceptyczni wobec wideoporad
  • "Wypisanie recepty przez telefon nie wystarczy"
  • Konieczna hospitalizacja? To warto zabrać do szpitala
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta