×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czernihów czeka

Od początku marca wysłaliśmy do Ukrainy 22 transporty, które trafiły do 28 szpitali i zespołów ratowniczych. Wartość dostarczonej do tej pory pomocy wynosi 1 599 592,46 zł.


Pomoc medyczna dla Ukrainy

„Ponieważ niemożliwe jest zapewnienie tych środków własnymi siłami z powodu braków na terytorium Ukrainy, rada będzie wdzięczna za wszelką pomoc…” piszą przedstawiciele samorządu jednej z wsi w obwodzie rówieńskim. Trzeba pilnie zaopatrzyć miejscową policję patrolową i stacjonujących tam żołnierzy, w sumie 60 osób. Na liście znajdują się stazy taktyczne, opatrunki hemostatyczne, rurki nosowo-gardłowe, nożyczki taktyczne, opatrunki indywidualne typu izraelskiego. Szybko tłumaczymy pismo z ukraińskiego i uzgadniamy w grupie roboczej, kto zajmie się realizacją. Na przetłumaczenie i rozpatrzenie czekają już kolejne prośby. Równocześnie zajmujemy się kompletowaniem przesyłki do obwodu czernihowskiego. Poproszono nas o diatermię chirurgiczną, przystawkę do koagulacji argonowej, respirator, stół operacyjny oraz lampę operacyjną. Tego nie da się zgromadzić w jeden dzień. – Ale w tydzień już tak – zapewnia Anna Zawiślak, koordynatorka zbiórki prowadzonej przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego. – Brakuje nam w tej chwili tylko akcesoriów do elektrokoagulatora – elektrod monopolarnych, pęsety bipolarnej. Zaraz po ich otrzymaniu zlecam transport.

Od początku marca wysłaliśmy do Ukrainy 22 transporty, które trafiły do 28 szpitali i zespołów ratowniczych. Na mapie odbiorców mamy m.in.: Lwów, Charków, Kijów, Kramatorsk, Donieck, Desnę, Winnicę i Zaporoże. Przekazaliśmy ukraińskim lekarzom i ratownikom 4 417 sztuk narzędzi chirurgicznych i urządzeń zespalających, a także: wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne, aparaty USG i RTG, stoły operacyjne, sprzęt do monitorowania poziomu glikemii, aparaty do podciśnieniowego leczenia ran, defibrylatory, nosze ratownicze. Kupujemy zarówno nowy sprzęt, jak i rekondycjonowany. Wartość dostarczonej do tej pory pomocy wynosi 1 599 592,46 zł.

12.05.2022
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.