Atak nożownika w szpitalu. Lekarz nie żyje

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 35-letniego napastnika zatrzymano. – Agresja wobec tych, którzy pełnią misję ratowania naszego zdrowia i życia, jest barbarzyństwem – podkreśla minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, 29 kwietnia 2025 r. Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Jak poinformował PAP Mateusz Lenartowicz z zespołu prasowego małopolskiej policji, wydarzenia rozegrały się we wtorkowe przedpołudnie. Około 10.30 do gabinetu w jednej z poradni, w którym przebywał lekarz wraz z pacjentką, wtargnął 35-letni mężczyzna, zadał lekarzowi kilka uderzeń ostrym narzędziem, a potem uciekł z poradni. Ujęła go ochrona placówki i przekazała policji – poinformował Lenartowicz.

Zdaniem Łukasza Jankowskiego, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, zakończonego tragedią ataku nie sposób postrzegać jako odosobnionego przypadku. – To efekt, emanacja narastającej od długiego czasu agresji wobec lekarzy, napędzanej nagonką – powiedział w rozmowie z nami, dodając, że pewną rolę odgrywają również negatywne emocje pacjentów wobec systemu ochrony zdrowia, za którego słabości część pacjentów obarcza odpowiedzialnością właśnie lekarzy. – W tej chwili w reakcjach lekarzy pojawiają się przeróżne pomysły, począwszy od wzmocnienia ochrony w szpitalach, po obecność ochroniarzy w gabinetach lub zamontowania przycisków alarmowych, takich jakie funkcjonują na przykład w bankach czy bramek z wykrywaczami metalu, jak na lotniskach. To wynika z radykalnego zachwiania poczucia bezpieczeństwa – tłumaczył.

Prezes NRL złożył – w imieniu własnym i całego samorządu lekarskiego – wyrazy współczucia „Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom a także wszystkim współpracownikom Zmarłego”. – Łączymy się w bólu z wszystkimi, których dotknęła ta strata. Jako społeczność lekarska wyrażamy żal, ale i żądanie konieczności zwiększenia ochrony personelu medycznego i zapewnienia im godnych warunków pracy – czytamy na stronie internetowej lekarskiego samorządu. W środę lekarze w całym kraju minutą ciszy i przypiętymi czarnymi wstążkami mają uczcić pamięć zabitego lekarza.

– Nie ma słów, które wyraziłyby mój smutek i gniew po śmierci Pana Doktora z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Krakowie, śmierci po ataku nożownika. Rodzinie i Współpracownikom Pana Doktora składam wyrazy głębokiego współczucia. Agresja wobec tych, którzy pełnią misję ratowania naszego zdrowia i życia, jest barbarzyństwem i zasługuje na najwyższy wymiar kary – napisała Izabela Leszczyna na portalu X. Z kolei Ministerstwo Zdrowia na oficjalnym profilu poinformowało, że minister zdrowia „pozostaje w stałym kontakcie z władzami Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie”.

– Zmuszony jestem poinformować, że jeden z lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego poległ, bo to tak trzeba nazwać, poległ w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Został zaatakowany przez pacjenta bez żadnego ostrzeżenia, w trakcie wizyty z inną pacjentką – powiedział dziennikarzom Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w którym rano nożownik zaatakował lekarza. Jak powiedział dyrektor, mężczyzna miał być niezadowolony z efektów leczenia.

Fizyczne akty agresji wobec pracowników medycznych, w tym lekarzy, nie należą do rzadkości. Do najtragiczniejszego w skutkach na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło w Siedlcach, gdzie pod koniec stycznia pacjent, który wezwał karetkę pogotowia, zaatakował nożami ratowników – jeden z nich poniósł śmierć. Po wydarzeniach w Siedlcach rząd w trybie pilnym zaakceptował zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa zespołów PRM.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci lekarza zaatakowanego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Redakcja MP.PL składa najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Przyjaciołom, a także wszystkim współpracownikom Zmarłego.

30.04.2025
Zobacz także
  • Jesteśmy dla siebie nawzajem coraz gorsi
  • Medycy przeciwko nienawiści
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.