×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pielęgnacja zniszczonych paznokci

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Ponad rok temu zaprzestałam robienia paznokci żelowych. Niestety do dziś nie potrafię poradzić sobie ze swoimi paznokciami. Są cienkie jak kartka papieru, pękają boleśnie, są miękkie i dlatego ulegają uszkodzeniu przy robieniu czegokolwiek. Jak mogłabym wzmocnić paznokcie i czy jest jeszcze możliwość, by płytka paznokciowa była tak twarda jak kiedyś, zanim położona została na nią warstwa żelu? Czy to możliwe, że płytka została przepiłowana i to może dlatego odrasta cienka, miękka i nieodporna na urazy zewnętrzne? Nie pomagają witaminy doustne, nie pomagają odżywki ani lakiery utwardzające. Dodam jeszcze, że niestety bardzo pocą mi się ręce, więc może dlatego płytka jest tak miękka, bo rośnie na mokrej skórze. Byłabym wdzięczna za pomoc, bo wszystko, co robię, sprawia mi niesamowity ból, a przy wizytach na solarium paznokcie straszliwie pieką. Nie wspomnę już nawet o obolałych opuszkach. Pozdrawiam serdecznie – Magdalena.

Odpowiedziała

lek. med. Jolanta Maciejewska
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy

Pani Magdaleno, niestety problem cienkiej płytki paznokciowej po zdjęciu paznokci akrylowych lub żelowych bywa częstym powodem wizyt pań u lekarzy dermatologów. Jeśli osoba wykonująca ten zabieg zbyt agresywnie spiłuje płytkę paznokciową, sztuczna masa będzie przenikała do głębszych warstw płytki paznokciowej, tych jeszcze niedostatecznie utwardzonych, a tym samym nastąpi osłabienie paznokcia. W takich przypadkach często po ściągnięciu masy płytka staje się cienka jak „papierek” – taka płytka często pęka i się łamie. Żel sam z siebie najczęściej nie niszczy paznokci. Efekt „zniszczenia” to praca polerki, a więc wcześniejszego zmatowienia nią paznokcia. Jednym z ważnych celów każdej stylistki paznokci powinna być ochrona naturalnego paznokcia poprzez zastosowanie produktów wysokiej jakości.

Inną przyczyną uszkodzenia płytki paznokciowej jest nieodpowiednie ściąganie sztucznej płytki. Często zdarza się, że klientka chce samodzielnie pozbyć się akrylu lub żelu poprzez spiłowanie płytki. Czasami próbuje na siłę usunąć masę poprzez podważanie i zdrapywanie. Masa, która bardzo mocno przywiera do paznokcia, ściągana w ten sposób odrywa się wraz z płytką. Należy podkreślić, że ściąganie paznokci powinno być wykonywane tylko i wyłącznie przez specjalistkę w gabinecie stylizacji paznokci, a nie przez samą klientkę.

W takiej sytuacji, gdy po ściągnięciu paznokci żelowych płytka staje się cienka i miękka, należy stosować odżywki do paznokci wysokiej jakości oraz suplementy diety. Co do nadmiernej potliwości Pani rąk, proponowałabym wizytę u lekarza dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu zaleci dalsze postępowanie. Lekarz zaleci również odpowiednie suplementy diety w związku z Pani problemami z cienką płytką paznokciową.

Co do problemu solarium, to należy pamiętać, że to sztuczne źródło promieniowania nie tylko niekorzystnie wpływa na Pani skórę, ale również na Pani niezregenerowaną jeszcze płytkę paznokciową.

27.09.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta