×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Epidemia grypy na Ukrainie

BBC, www.polskieradio.pl

Na Ukrainie panuje epidemia grypy. Taką informację ogłosił tamtejszy resort zdrowia. Wprowadzono oficjalnie szereg działań mających na celu opanowanie epidemii na terenie kraju, takich jak tymczasowe zamknięcie szkół i zakaz zgromadzeń publicznych. Przedstawiciele władz Kijowa wprowadzili również nakaz noszenia maseczek ochronnych wśród swoich urzędników.

Plac Niepodległości, Kijów, Majdan

Kijowski Majdan. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Jak dotąd na Ukrainie odnotowano ponad 2,5 mln zachorowań na grypę, w tym 83 przypadki śmiertelne. To liczby, które podał Minister Zdrowia Ukrainy, Aleksander Kwitaszwili. Jak zaznaczył, ponad 80 zgonów to wynik tego, że chorzy zbyt późno zwrócili się do lekarza. Niemal 20 przypadków śmiertelnych odnotowano w stolicy. W 18 z 24 ukraińskich obwodów liczba chorych przekroczyła tzw. próg epidemiczny.

Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa zdrowia uspokajają jednak, że nie ma powodów do niepokoju – wystąpienie epidemii grypy w tym sezonie jest zgodne z ich przewidywaniami. Podjęte środki ostrożności mają charakter profilaktyczny – mają zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa grypy w populacji.

– Nie ma żadnych powodów do paniki – powiedział we wtorek Kwitaszwili. – Sytuacja epidemiologiczna grypy na Ukrainie jest podobna do sytuacji w większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej – zaznaczył.

Jednak dr Fiodor Łapij, immunolog, ma zupełnie inne zdanie na ten temat. – Z punktu widzenia lekarzy sytuacja jest poważna – powiedział. – Liczba zachorowań zwiększa się z dnia na dzień, również wśród młodych ludzi – dodał. Według dr Łapija, jednym z głównych powodów tak dużej liczby zachorowań na grypę może być nieszczepienie się przeciwko grypie, zarówno w populacji ogólnej jak i wśród pracowników opieki zdrowotnej, w tym lekarzy. Innym czynnikiem jest na pewno fakt, że wiele osób z objawami grypy zgłasza się do lekarza zbyt późno.

Kilka dni wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podali, że większość śmiertelnych zachorowań spowodowanych było zakażeniem wirusem A/H1N1 (p. Grypa na Ukrainie – nie ma powodów do niepokoju). Potwierdzają również, że do większości zgonów doszło z powodu zbyt późno rozpoczętego leczenia.

Najgorsza sytuacja panuje w obwodzie rówieńskim, natomiast najmniej przypadków zachorowań odnotowano w obwodzie zakarpackim. Próg epidemiczny nie został również przekroczony m.in. w obwodzie lwowskim i iwano-frankowskim.

29.01.2016
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta