×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Eksperci: grypa u dzieci i seniorów równie groźna

Zachorowania na grypę u dzieci mogą mieć równie ciężki przebieg jak u osób starszych – mówili eksperci podczas spotkania prasowego zorganizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, które odbyło się w środę w Warszawie.

szzepienie przeciwko grypie
Źródło: www.istockphoto.com

Prof. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii zwróciła uwagę, że grypa u dzieci jest niedoceniona i niedoszacowana. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku na grypę choruje 20–30 proc. dzieci oraz 5–10 proc. dorosłych. Hospitalizacji z powodu grypy wymaga 10–20 proc. chorych dzieci, a to podobny odsetek, co przypadku przewlekle chorych osób starszych.

W Polsce w sezonie epidemicznym grypy 2018/2019 zarejestrowano 1,9 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wśród dzieci w wieku 0–14 lat. Zachorowania o najcięższym przebiegu dotyczą tych najmłodszych, w wieku do 5 lat.

Eksperci przypomnieli, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia ochronne. Ta metoda profilaktyki jest szczególnie ważna wśród osób należących do grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, m.in. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, osób starszych, chorych przewlekle i kobiet w ciąży. Niezwykle istotne jest również szczepienie personelu medycznego.

Zwrócili również uwagę, że choć szczepienie przeciwko grypie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat zalecane jest w wytycznych na całym świecie, również w Polsce, to odsetek polskich dzieci szczepionych przeciwko grypie wynosi zaledwie 1%. Szansą na zwiększenie wyszczepialności być może byłaby refundacja szczepionek przeciwko grypie dla dzieci w wieku 2–5 lat, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli i które są szczególnie narażone na zakażenie wirusem grypy.

Szczepionka przeciwko grypie aktualna w sezonie epidemicznym 2019/2020 będzie dostępna od października. Oprócz preparatów inaktywowanych, nowością będzie szczepionka „żywa” (zawierająca atenuowane szczepy wirusów grypy) w formie aerozolu do podawania do nosa. Ten sposób podawania szczepionki, choć jest nowością w Polsce, to w praktyce sprawdził się w wielu krajach. Donosowa szczepionka przeciwko grypie zarejestrowana jest do stosowania u dzieci w wieku od 24 miesięcy do ukończenia 18. roku życia.

26.07.2019
Zobacz także
  • Przeziębienie czy grypa?
  • Grypa
  • Szczepienie przeciwko grypie u dzieci
  • Grypa i przeziębienie
  • Szczepienie przeciwko grypie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta