×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

W tym sezonie trzykrotnie mniej zachorowań na grypę

PAP

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ale dotychczas w sezonie 2013/2014 jest ich w sumie trzykrotnie mniej niż było w sezonie 2012/2013 r. – poinformowała szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak.

Od 16 do 22 lutego zarejestrowano w Polsce ponad 93,7 tys. takich przypadków, natomiast między 23 i 28 lutego było ich ponad 96,7 tys. W sumie w tym sezonie zanotowano do tej pory ponad 1,3 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - powiedziała prof. Brydak.

To trzykrotnie mniej niż w poprzednim sezonie 2012/2013, gdy było zakażonych ponad 3 mln Polaków, a prawie 14 tys. zakażonych wymagało hospitalizacji.

W lutym i marcu jest zwykle najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, choć zdarza się, że szczyt zakażeń przypada na początek roku. Tak było w 2012 r., gdy największy wzrost zachorowań zarejestrowano pod koniec stycznia.

Badania molekularne wykazały, że w dwóch ostatnich sezonach dostępne na rynku szczepionki zostały dobrze dopasowane do występujących w tym okresie szczepów wirusa grypy. Okazały się zatem skuteczne w ochronie przez tym zakażeniem.

"Niestety, Polacy nadal nie chcą się szczepić przeciwko grypie" – ubolewa prof. Brydak. W tym sezonie grypowym zrobiło to jedynie 3,7 proc. Polaków, dokładnie tyle samo, ile w poprzednim sezonie. "Oznacza to, że Polacy na własne życzenie skazują się na powikłania pogrypowe, które u niektórych osób są śmiertelne” - dodaje ekspertka.

Liczba Polaków szczepiących się przeciwko grypie systematycznie maleje od 2005 r., gdy zaszczepiło się 8,6% społeczeństwa. Wtedy się wydawało, że będzie już tylko lepiej, jednak tak się nie stało. W 2010 r. przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 5,2% Polaków, a w 2011 – 4,5%.

Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedział podczas debaty na temat szczepień przeciwko grypie zorganizowanej we wrześniu 2013 r., że sezon grypowy 2012/2013 był pod tym względem wręcz katastrofalny. Uruchomiono wtedy kampanię edukacyjną, który miała przekonać Polaków do tego, żeby szczepili się przeciwko grypie.

07.03.2014
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta