Escyna jest główną substancją czynną zawartą w wyciągu z nasion kasztanowca (Aesculus hippocastanum) o działaniu antyoksydacyjnym oraz ochronnym na naczynia krwionośne. Pod względem chemicznym escyna jest mieszaniną saponin znajdujących się w nasionach kasztanowca. Saponiny to zróżnicowana chemicznie grupa glikozydów występujących naturalnie w świecie roślinnym. Nazwa saponiny pochodzi od łacińskiego słowa sapo oznaczającego mydło, ponieważ podobnie jak mydło, związki te mają zdolność obniżania napięcia powierzchniowego i wytwarzania piany. Cząsteczki escyny mają budowę charakterystyczną dla glikozydów, tzn. składają się z części cukrowej i niecukrowej. Część cukrową stanowią 3 cząsteczki cukrów prostych, a część niecukrową (nazywaną aglikonem) stanowi pochodna triterpenowa. Wiele saponin wykazuje właściwości lecznicze i znalazło zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Nalewki z nasion kasztanowca od stuleci tradycyjnie stosowane były w leczeniu żylaków odbytu.
Escyna wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, wzmacnia je, działa przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, przeciwdziała zastojom żylnym. Escyna jest antyoksydantem, tzn. wykazuje działanie przeciwutleniające. Ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników i hamuje utlenianie lipidów. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. Stosowana jest przede wszystkim w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków odbytu oraz obrzęków i krwiaków pooperacyjnych i pourazowych.
Obecnie, escyna wchodzi w skład wielu dostępnych na rynku preparatów, stosowanych zarówno doustnie jak i zewnętrznie, miejscowo. Escyna w głównej mierze odpowiada również za działanie lecznicze stosowanych powszechnie preparatów zawierających wyciąg z nasion kasztanowca. Po podaniu doustnym escyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, głównie z dwunastnicy. Jest dobrze tolerowana i rzadko powoduje wystąpienie działań niepożądanych (zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego i skórne reakcje nadwrażliwości). Doustnie, u dorosłych stosuje się zwykle 120 mg escyny na dobę w dawkach podzielonych (40 mg 3 razy na dobę), przyjmowanych po posiłkach. Escyna stosowana jest także zewnętrznie w postaci maści i żeli. Miejscowo lek stosuje się kilka razy na dobę.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł