Tikagrelor jest lekiem przeciwpłytkowym, czyli hamującym agregację płytek krwi.
Proces krzepnięcia krwi nazywany jest niekiedy kaskadą krzepnięcia, gdyż jest złożony i przebiega wieloma etapami, następującymi jeden po drugim. Po uszkodzeniu naczynia płytki krwi przylepiają do ściany naczynia w okolicy uszkodzenia, a następnie zlepiają między sobą, tworząc pierwotny czop hemostatyczny, który wstępnie hamuje wypływ krwi. Jest on jednak nietrwały i musi ulec wzmocnieniu. W tym celu płytki krwi stymulują lokalną produkcję fibryny (włóknika), który tworzy rozbudowane sieci wzmacniające czop płytkowy. W wyniku tych procesów powstaje skrzep płytkowo-włóknikowy.
Procesy formowania zakrzepów patologicznych mogą prowadzić do zawału serca, udaru i zakrzepicy naczyń obwodowych. Aby zapobiegać tym zdarzeniom opracowano leki hamujące agregację płytek krwi. Leki te mogą działać na drodze różnych mechanizmów i wykazywać addycyjny (sumujący się) efekt działania.
Mechanizm działania tikagreloru polega na selektywnym (wybiórczym) i odwracalnym hamowaniu jednego typu receptorów purynergicznych, znajdujących się na powierzchni płytek krwi, przez co może blokować agregację płytek. Lek nie blokuje natomiast cyklooksygenazy ani syntezy prostaglandyn czy tromboksanu.
Wskazaniem do stosowania tikagreloru jest: zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym u dorosłych pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym (niestabilna dławica piersiowa, zawał serca bez uniesienia odcinka ST lub z uniesieniem odcinka ST), w tym u pacjentów leczonych farmakologicznie lub za pomocą przezskórnej interwencji wieńcowej lub wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym.
Po podaniu doustnym tikagrelor wchłania się szybko. Wykazuje szybki początek działania farmakologicznego, a jego szczyt występuje w ciągu 2–4 godzin i utrzymuje się do 8 godzin. Metabolizowany w wątrobie, wydalany z kałem i z moczem. Biologiczny okres półtrwania tikagreloru wynosi 7 godzin, a jego czynnego metabolitu – 8,5 godziny.
Leczenie należy przerwać 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł