Mechanizm działania
Kwas tiazolidynokarboksylowy jest w wątrobie metabolizowany do cysteiny, która dzięki obecności grupy tiolowej bierze udział w procesach detoksykacji etanolu, substancji pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, metali ciężkich i pochodnych benzenu. Działa również żółciopędnie, a także zmniejsza stężenie lipidów w osoczu. Tymonacyk łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika w postaci niezmienionej do wątroby. W wątrobie ulega przemianie do N-formylocysteiny, która w swej cząsteczce zawiera wolną grupę –SH, niezbędną do powstawania wielu połączeń tiolowych, biorących udział w przemianach wątrobowych, m.in. w procesie detoksykacji.
Choroby wątroby
Pomocniczo w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby o różnej etiologii oraz w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
Dzieci
Nie stosować u dzieci poniżej 6. rż.
Kontrola przebiegu leczenia
Co 4 tyg. zaleca się badanie kontrolne parametrów czynności wątroby.
Dodatkowe składniki preparatu
Ze względu na zawartość laktozy nie stosować u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Nie są znane.
Rzadko nudności oraz odczyny skórne.
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
P.o., przed posiłkami. Dorośli i młodzież po 15. rż. Początkowo 200 mg 2–3 ×/d;po ustąpieniu ostrych objawów 100 mg 2 ×/d. Dzieci 6.–15. rż. 50 mg/10 kg mc./d w 2–3 daw. podz.
Lek nie ogranicza sprawności psychofizycznej, nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł