Mechanizm działania
Dobesylan wapnia działa na ściany naczyń włosowatych, poprawia czynność śródbłonka naczyń, zwiększa opór naczyń włosowatych i zmniejsza ich przepuszczalność spowodowaną przez histaminę i bradykininę. Zmniejsza nadmierną lepkość krwi i osocza poprzez zmniejszenie stężenia fibrynogenu oraz α1- i α2-globulin. Hamuje rozpad kolagenu. Poprawia plastyczność erytrocytów i hamuje ich skłonność do zlepiania się. Usprawnia mikrokrążenie, pośrednio zwiększa drenaż limfatyczny. Poprawia obwodowe krążenie żylne, zapobiega zastojowi krwi, co zmniejsza obrzęki. Dzięki tym właściwościom poprawia upośledzoną czynność naczyń włosowatych i perfuzję tkanek.
Farmakokinetyka
Maks. stężenie osiąga 6 h po podaniu p.o. Lek nie przenika przez barierę krew–mózg ani przez łożysko. W 20–25% wiąże się z białkami osocza. t1/2 wynosi ok. 5 h. Ok. 50% dawki wydalane jest w ciągu 24 h w stanie niezmienionym z moczem, a 50% z kałem. 10% dawki wydalane jest w postaci metabolitów.
Choroby naczyń żylnych
Mikroangiopatia, szczególnie retinopatia cukrzycowa, wszystkie postaci przewlekłej niewydolności naczyń żylnych przebiegające z dolegliwościami bólowymi, parestezjami, kurczami mięśni.
Jako lek wspomagający w leczeniu zapalenia żył powierzchniowych, zespole pozakrzepowym, zastoinowym zapaleniu skóry, obrzękach, zaburzeniach krążenia pochodzenia tętniczo-żylnego lub spowodowanych upośledzeniem mikrokrążenia, w guzkach krwawniczych.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ze względu na brak danych nie stosować u dzieci.
Agranulocytoza
W przypadku wystąpienia agranulocytozy lek należy odstawić i wykonać odpowiednie badania.
Zakażenie
Należy poinformować pacjenta, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów zakażenia (np. wysoka gorączka, zakażenia w obrębie jamy ustnej, ból gardła, zmiany zapalne w obrębie narządów płciowych i odbytu) powinien skontaktować się z lekarzem.
Zaburzenia czynności nerek
U osób z ciężką niewydolnością nerek, zwłaszcza dializowanych, należy zmniejszyć dawkę leku.
Stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności
Zachować ostrożność u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy lub z nawracającym zapaleniem błony śluzowej żołądka, a w razie nasilenia objawów lek odstawić.
Nie są znane.
Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, biegunka, reakcje skórne, ból stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka.
Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą.
Ponadto: reakcje alergiczne miejscowe i uogólnione.
W ciąży stosować wyłącznie gdy potencjalna korzyść z leczenia przewyższa ryzyko dla płodu.
W nieznacznym stopniu przenika do pokarmu kobiecego; nie stosować w okresie karmienia piersią.
P.o. zwykle 0,5–1 g/d podczas posiłku; w retinopatii cukrzycowej 1–1,5 g/d. Leczenie może trwać od kilku tyg. do kilku mies.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł