×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Opóźnianie diagnozy jaskry wiąże się z nieodwracalnymi skutkami

newsrm.tv


Prof. Jacek Szaflik. Fot. newsrm.tv

Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Lekarskiego Warszawskiego w setce przedstawił swój pogląd na działanie szpitali i gabinetów okulistycznych w kontekście wykrywalności jaskry w czasie Covid-19. Aktualnie w Polsce na jaskrę choruje około pół miliona ludzi. Z każdym rokiem liczba osób z tym schorzeniem rośnie o ok. 40-50 tys. Średnia wieku diagnostycznego to 62/64 lata, ale w wielu przypadkach pierwsze symptomy choroby pokazują się znacznie wcześniej.

Niestety w wielu przypadkach rozpoznajemy jaskrę zbyt późno. Charakter choroby polega na stopniowym uszkadzaniu się nerwu wzrokowego. Jeśli diagnoza występuje na wczesnym etapie choroby, wtedy w większości przypadków możemy bardzo skutecznie powstrzymać rozwój choroby. Jeżeli natomiast diagnoza występuje zbyt późno, zmiany są nieodwracalne i nie możemy już pomóc naszym pacjentom.

Osoby, u których występowały w rodzinie przypadki jaskry, osoby mające nadciśnienie tętnicze czy też osoby mające skłonnosć do niskiego ciśnienia są bardziej narażone na tą chorobę. W grupie ryzyka rozwoju jaskry znajdują się również osoby, które czesto mają migreny, zimne stopy i dłonie.

Obecnie, przez trwającą od roku pandemie, zauważalne jest znaczący spadek wykrywalności jaskry, co nie łączy się ze zmniejszeniem jej wstępowania. Covid-19 sprawił, że Polacy jeszcze rzadziej udają się do gabinetów lekarskich na badania kontrolne.

Zdaniem Prof. dr. hab. n. med. Jacka Szaflika szpitalne i kliniki okulistyczne dokładają wszelkich starań, aby wizyta w czasach pandemicznych była sprawna i bezpieczna. Maszyny do badań w gabinetach lekarskich są dezynfekowane po każdym pacjencie. Gabinety lekarskie to miejsca przystosowane do pandemicznej rzeczywistości, które nie są groźniejsze od innych miejsc publicznych jak np. supermarkety. Wczesna wykrywalność chorób związanych ze wzrokiem może znacznie podnieść szansę na ich wyleczalność.

09.04.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.