×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny?

Pytanie nadesłane do redakcji

Specyfiki na wydłużenie stosunku. Czy są skuteczne? Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Najprostszym sposobem jest udanie się do lekarza urologa bądź seksuologa i omówienie z nim swoich problemów seksualnych.

Jeżeli specjalista stwierdzi przedwczesny wytrysk - może wskazać leczenie farmakologiczne.

Jeżeli nie jest ono potrzebne, istnieją ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (APE - ani premature ejaculation). Są to ćwiczenia mające na celu wprowadzenie organizmu w stan relaksacji, dzięki czemu rozluźnienie mięśni kurczących się przed wytryskiem stanie się łatwiejsze.

Rozpoczyna się je od ćwiczeń oddechowych, które ułatwiają odzyskanie kontroli nad ejakulacją. Oddychać należy przeponą, wykonując wolny wdech, zatrzymując powietrze w płucach na kilka sekund, a następnie powoli je wydychając. Należy również wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, zatrzymując strumień moczu, a następnie, już nie podczas oddawania moczu, zaciskając je i rozluźniając na przemian, wykonując początkowo 15-20 powtórzeń, a potem stopniowo zwiększając tę ilość. Można też wstrzymywać wytrysk podczas masturbacji - gdy mężczyzna poczuje zbliżające się skurcze, powinien zaprzestać stymulacji i starać się rozluźnić mięśnie. Gdy napięcie już opadnie, można powrócić do masturbacji. Inny sposób to naciskanie penisa lub lekkie uciskanie ujścia cewki moczowej. Musimy jednak pamiętać, że ćwiczenia przynoszą rezultaty tylko wtedy, gdy są wykonywane regularnie i konsekwentnie. Poprawę można obserwować już po 3-4 tygodniach systematycznego ćwiczenia, a całkowita kontrola wytrysku jest możliwa do osiągnięcia po kilku miesiącach.

W przypadku, gdy ćwiczenia nie pomagają, można sięgnąć po środki farmaceutyczne lub preparaty na bazie składników naturalnych dostępnych bez recepty. Wpływają one korzystnie na metabolizm neuroprzekaźników oraz regulują gospodarkę hormonalną, w efekcie dochodzi do eliminacji problemu przedwczesnego wytrysku, zwiększenia objętości i jakości spermy, a także poprawienia samopoczucia mężczyzny. Jeśli zbyt krótki stosunek seksualny jest spowodowany nadwrażliwością żołędzi penisa, można stosować żele, które częściowo ją znieczulają. Nakłada się je na penis pół godziny przed stosunkiem. Inne rozwiązanie to stosowanie prezerwatyw wydłużających stosunek, pokrytych środkiem częściowo znieczulającym. Są to jednak metody doraźne, które dają tylko chwilową poprawę sytuacji, nie zapewniając efektu długofalowego.

23.12.2014
Zobacz także
  • Wytrysk przedwczesny
  • Wytrysk przedwczesny – leczenie farmakologiczne
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta