Pytanie nadesłane do redakcji
Czy za odbudowę pionowej połówki zęba (3 górnej) muszę coś płacić w gabinecie stomatologicznym, który ma podpisaną umowę z NFZ?
Odpowiedziała
lek. stom. Wioletta Bereziewicz
Zakład Epidemiologii i Badań Populacyjnych IZP CMUJ w Krakowie
Zakład Stomatologii Zintegrowanej IS CMUJ w Krakowie
Europejskie Centrum Profilaktyki w Krakowie
Wykonanie rekonstrukcji trójki w szczęce jest bezpłatne, gdyż leczenie zębów przednich mieści się w zakresie świadczeń gwarantowanych opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych w podmiotach leczniczych, które mają podpisaną umowę z NFZ.1
Katalog zakresów świadczeń, m.in. leczenia stomatologicznego, znajduje się w załączniku nr 1 do Zarządzenia nr 64/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenia stomatologicznego.1
Jednakże warto zaznaczyć, iż kieł jest w strefie estetycznej, dlatego o ile ząb ma jednolity kolor to materiał kompozytowy chemoutwardzalny w aspekcie walorów estetycznych zda egzamin (ryc. 1), to w przypadku kiedy ząb wymaga rekonstrukcji kilkoma odcieniami barw kolorystycznych, to bardziej wskazany będzie materiał kompozytowy światłoutwardzalny (celem rekonstrukcji mamelonów zębiny, ryc. 2b i uwydatnienia bardziej przeziernego szkliwa, ryc. 2a), który nie jest w zakresie świadczeń gwarantowanych przez NFZ.2 Aby ocenić wskazanie do odpowiedniego wyboru materiału do odbudowy zęba, należy wykonać szczegółowe badanie w gabinecie stomatologicznym.

Ryc. 1. Kieł w szczęce po stronie prawej ma jednolity kolor (fot. W. Bereziewicz)

Ryc. 2. Morfologia zęba
a) widoczny brzeg sieczny szkliwa (niebieskie zabarwienie z powodu przeświecającego czarnego tła jamy ustnej)
b) widoczne mamelony zębiny
fot. W. Bereziewicz
Piśmiennictwo:
1. Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 64/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne (na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 pkt 1,3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1)2. Roberson T.M., Heymann H.O., Swift E.J.: Stomatologia zachowawcza, tom I, II. Suliborski Stanisław (red. pol. wyd.): Wydawnictwo Czelej Wydanie I, Lublin 2010.