×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Krwawienie wewnątrzmózgowe

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. 5 dni temu uderzyłam się bardzo mocno o kant szafki, dokładnie w okolicach skroni, rozcięty łuk brwiowy oraz mocno opuchnięte oko, przez dwa dni nie mogłam otworzyć oka. Wynik tomografii komputerowej był dobry. Natomiast od wczoraj pogorszył się mi stan zdrowia, czuję mocny ucisk w środku głowy dokładnie po tej stornie gdzie był uraz i duże osłabienie. Czy to może być spowodowane krwiakiem mózgu?

Odpowiedział

dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Proponuję zgłosić się ponownie do lekarza, aby ten ocenił, czy nie należy powtórzyć tomografii komputerowej głowy. Zdarza się w urazach głowy, że wykonana bezpośrednio po incydencie tomografia komputerowa może nie ujawnić żadnych zmian. Zmiany (najczęściej obecność wynaczynionej wewnątrzczaszkowo krwi) mogą natomiast uwidocznić się dopiero po kilku godzinach, a w niektórych przypadkach nawet po wielu miesiącach od urazu. Zmiany, które najczęściej ujawniają się w odstępie czasu od urazu to stłuczenia mózgu lub tzw. przewlekłe krwiaki podtwardówkowe.

Stłuczenia mózgu można porównać do "siniaka" w skórze, który powstaje po uderzeniu. Stłuczenia mogą być nieduże i wówczas chory jest przytomny i w dobrym stanie. Może także nie mieć żadnych zaburzeń funkcjonowania mózgu, takich jak porażenia, zaburzenia mowy, nieadekwatne zachowanie, zaburzenia przytomności Bywają także rozlegle stłuczenia, których przebieg bywa bardzo ciężki, a chory może nawet umrzeć. Z kolei krwiaki przewlekłe tworzą się głównie u osób starszych.

W dużym skrócie krwiak przewlekły to zbiornik krwi nad półkulą mózgu. W odróżnieniu od ostrych krwiaków, nie ma on formy litych skrzepów, takich jakie tworzą się po każdym ostrym krwawieniu, ale płynnej "starej" krwi. Taka płynna stara krew (w języku medycznym ?hemolizowana?) uciska na mózg. Krwiak początkowo jest nieduży, ale z upływem czasu może się powoli (tygodniami lub miesiącami) powiększać. Przyrost krwiaka jest tak powolny, że mózg jest w stanie przystosować się przez długi czas do obecności dodatkowej masy w nierozciągliwej czaszce. Zatem może on niepostrzeżenie (bez żadnych objawów) urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.

Dopiero kiedy przekroczona zostaje granica przystosowania mózgu do panującej w czaszce ciasnoty, krwiak zaczyna dawać objawy (niekiedy gwałtownie, a niekiedy stopniowo). Najczęściej są to narastające uporczywe bóle głowy, narastające osłabienie siły jednej strony ciała, zaburzenia zachowania, demencja.

Ale uporczywe bóle głowy po urazach nie muszą być spowodowane obecnością jakiejś konkretnej patologii wewnątrzczaszkowej. Zwłaszcza u osób młodych. Nawet po "banalnych" urazach głowy, takich jak wstrząśnienie mózgu chorzy mogą mieć uporczywe bóle głowy ciągnące się tygodniami lub miesiącami, mimo że tomografia komputerowa nie ujawnia obecności żadnych zmian wewnątrzczaszkowych. Sądzę, że Pani należy do tej kategorii chorych, ale proponuję się skontaktować z lekarzem.

Zobacz także

Tętniak mózgu »
12.04.2013
Wybrane treści dla Ciebie:

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.