×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dokanałowa protruzja lewoboczna krążka międzykręgowego c5 c6

Pytanie nadesłane do redakcji

Co to jest "dokanałowa protruzja lewoboczna krążka międzykręgowego c5 c6"? Jak to leczyć?

Odpowiedział

dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Krążki międzykręgowe, znane jako dyski leżą pomiędzy kręgami kręgosłupa. Są to elastyczne struktury (niczym gumowe podkładki), które umożliwiają ruchomość pomiędzy kręgami kręgosłupa. Gdyby nie one kręgosłup byłby sztywny jak kij bambusowy i nie moglibyśmy wykonywać jakichkolwiek ruchów tułowia. Przez całą długość kręgosłupa, od czaszki po kość krzyżową biegnie kanał kręgowy. Określenie "dokanałowa" odnosi się właśnie do tegoż kanału. W kanale przebiega rdzeń kręgowy, który wychodzi z mózgu i przez otwór w dolnej części czaszki wchodzi do kanału kręgowego. Rdzeń transmituje impulsy nerwowe z mózgu do mięśni i wszystkich narządów ciała, a w drugą stronę bodźce z całego ciała (w tym czucie) do mózgu.

Od rdzenia odchodzą w kanale kręgowym nerwy, zwane korzeniami nerwowymi (lub też "korzonkami" w nieprawidłowym "slangu" medycznym). Korzenie, które wychodzą z kanału kręgowego na zewnątrz kręgosłupa tworzą potem nerwy, które dochodzą do wszystkich części ciała. Sam dysk nie jest jednolitą strukturą. Składa się z tzw. pierścienia włóknistego (którego konsystencję w dużym przybliżeniu można porównać do gumowej "uszczelki" hydraulicznej). W środku pierścienia włóknistego znajduje się tzw. jadro miażdżyste (bardziej miękka struktura, która u dorosłego człowieka przypomina konsystencją "gumę do żucia").

Na skutek nieprawidłowych przeciążeń kręgosłupa nieprawidłowymi ruchami (albo niedużych, lecz licznych powtarzających się bądź jednorazowych, ale ekstremalnych) może dochodzić do pęknięć w pierścieniu włóknistym. Szczelina pęknięcia może stopniowo albo gwałtownie poszerzać się i w tym miejscu pierścień ulega osłabieniu. Przez to osłabione miejsce pierścienia jądro miażdżyste, "wyciskane" przez siły działające na kręgosłup może uwypuklać się do kanału kręgowego. Innymi słowy mamy do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego. Przepuklina jądra miażdżystego zwana jest inaczej protruzją.

Protruzja może mieć miejsce po lewej stronie pierścienia włóknistego albo po prawej, albo w linii pośrodkowej w stosunku do kanału kręgowego. Taka protruzja (albo przepuklina jądra miażdżystego) może uciskać na korzenie nerwowe (lub nawet rdzeń kręgowy). Kiedy korzeń nerwowy jest uciśnięty w odcinku szyjnym kręgosłupa i kanału kręgowego, wówczas może pojawiać się ból promieniujący od karku i okolicy łopatki wzdłuż barku, ramienia, przedramienia, a nawet aż do ręki. Mogą mu towarzyszyć nawet osłabienie siły ręki i przykre sensacje w postaci drętwienia kończyny górnej. Taki ból nazywany jest rwą barkową albo rwą ramienną. Jeśli protruzja jest lewoboczna, to może uciskać korzenie po lewej stronie i dolegliwości dotyczą lewej kończyny górnej, jeśli centralna to obu kończyn, jeśli do prawej, to prawej kończyny górnej (rys.).

Rys. Protuzja dysku

Wiele przypadków rwy barkowej na tle protruzji daje się leczyć zachowawczo i takie leczenie zwykle zleca lekarz pierwszego kontaktu. Do dyspozycji ma leki przeciwbólowe (tabletki lub zastrzyki) oraz zabiegi fizjoterapeutyczne łagodzące ból, które aplikuje się w gabinetach rehabilitacji znajdujących się w każdym POZ. Jeśli dolegliwości nie ustępują po leczeniu zachowawczym i/lub są szczególnie uporczywe, można choremu zaoferować operację usunięcia dysku szyjnego. Operacje dysków szyjnych są standardowo wykonywane na oddziałach neurochirurgii.

28.06.2013

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.