Wojskowy Oskar dla dr. Tomasza Sanaka

26.01.2018
UJ CM

Ratownik medyczny, instruktor i twórca programów szkoleniowych z zakresu medycyny pola walki. Na co dzień pracuje w Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Studentów uczy pierwszej pomocy, prowadzi też zajęcia z medycyny pola walki. W plebiscycie magazynu wojskowego „Polski Zbrojnej”, którego celem jest uhonorowanie osób zasłużonych dla Wojska Polskiego, zdobył Buzdygana Internautów.

Absolwent UJ CM o sobie mówi: z pasji „włóczykij" – za podróże oddam wszystko, za nieodkryte widoki – sprzedam duszę. Jego zawodowe zainteresowania to medycyna pola walki, hipotermia pourazowa, termoizolacja, techniki zapewnienia hemostazy miejscowej. Przez ostatnich pięć lat zorganizował kilkadziesiąt kursów i warsztatów z zakresu ratownictwa taktycznego i cywilnego. Z pasją i zaangażowaniem koordynował ubiegłoroczną akcję Dzień Dawcy Szpiku na UJ.

Jest dumny ze swoich osiągnięć związanych ze służbą dla Polskich Kontyngentów Wojskowych – w Afganistanie był trzy razy: w 2007 r. na pierwszej „bojowej” zmianie PKW, na przełomie 2009 i 2010 r. oraz w 2011 r.

Pobyt na misjach wspomina tak: To wybitnie duża odpowiedzialność. Mam do dyspozycji plecak medyczny i umiejętności. Gdybym był w karetce pogotowia w Polsce i nie radził sobie, to kierowca wciśnie gaz i za chwilę jesteśmy w szpitalu. Na misji tak się nie da. Nie przyspieszysz nadejścia pomocy, nie możesz żądać, aby śmigłowiec zabrał twoich rannych, jeśli sytuacja taktyczna na to nie pozwala.

A na pytanie, co jest najważniejsze w sytuacjach krytycznych, odpowiada: Pamiętać, że ratownicy odpowiadają za swoich pacjentów przede wszystkim przed własnym sumieniem. No i druga ważna prawda – wojna to nie miejsce, gdzie się można sprawdzać. Tam trzeba wykorzystywać własne umiejętności, żeby ratować życie innych.

Leki

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.