Wstęp do elektronicznego wydania „Alergologii”

Alergologia. Podręcznik specjalistyczny jest pierwszym z serii podręczników przeznaczonych dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach wywodzących się z interny, które będą się ukazywać pod wspólnym szyldem Biblioteka Interny Szczeklika. Tak jak Interna Szczeklika, Alergologia jest oparta na zasadach EBM (evidence-based medicine), co oznacza, że informacje na temat diagnostyki, leczenia i prewencji chorób odzwierciedlają aktualne i wiarygodne dane naukowe oraz wytyczne postępowania opracowane przez renomowane towarzystwa naukowe. Podręcznik jest przeznaczony dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z alergologii oraz dla praktykujących alergologów jako źródło aktualnej (tj. aktualizowanej na bieżąco) wiedzy. Zawiera zarówno rozdziały przygotowane w całości do tego podręcznika, jak i wybrane rozdziały z Interny Szczeklika w postaci rozszerzonej albo niezmienionej.

Alergologia powstała dzięki zaangażowaniu wielu polskich ekspertów w dziedzinie chorób alergicznych i innych wchodzących w spektrum codziennej praktyki alergologicznej oraz zespołu redakcyjnego Medycyny Praktycznej. Wszystkim, którzy się przyczynili do stworzenia tego podręcznika, gorąco dziękujemy.

Gotowe rozdziały zostały udostępnione w wersji elektronicznej podręcznika, a prace nad pozostałymi są na ukończeniu. Podręcznik będzie podlegał ciągłej aktualizacji, a o wprowadzonych zmianach będziemy informować na bieżąco. Liczymy również na to, że w redagowanie podręcznika włączą się Czytelnicy. Zachęcamy do nadsyłania opinii i uwag poprzez formularz „Napisz do nas”.

Niniejszy podręcznik dedykujemy pamięci prof. Marka Kowalskiego, wybitnego polskiego alergologa.

Karina Jahnz-Różyk
Maciej Kupczyk
Piotr Gajewski

Napisz do nas

Podziel się swoją opinią nt. rozdziałów z autorami i redakcją.
Czy rozdział był pomocny? Czy czegoś brakuje?
Co warto zmodyfikować lub uzupełnić?

Pomóż nam redagować podręcznik.