Już w poniedziałek o godz. 18.00 premiera sesji pierwszej – Kardiologia I, w ramach której prof. Andrzej Budaj przedstawi nowe zasady postępowania w ostrym zespole wieńcowym bez uniesienia odcinka ST, dr hab. Sebastian Stec opowie, co nowego na temat migotania przedsionków znalazło się w wytycznych ESC, a dr hab. Renata Główczyńska omówi na podstawie wytycznych ESC zalecenia dotyczące podejmowania aktywności fizycznej i uprawiania sportu w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego.
Pandemię COVID-19, która szerzy się na całym świecie z wyjątkiem Antarktydy, WHO ogłosiła 11 marca 2020 r. COVID-19 jest wywoływana przez SARS-CoV-2 (koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2).
Zabiegi resuscytacyjne u chorych z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK) narażają pracowników medycznych na ekspozycję na materiał biologiczny, w którym może się znajdować wirus. Dlatego zabiegi takie u osób z rozpoznaniem lub uzasadnionym podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 należy przeprowadzać w szczególny sposób.
W 2019 r. ukazały się nowe wytyczne ESC i EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach. Ważną różnicą w porównaniu z poprzednią wersją wytycznych jest wyznaczenie nowych – mniejszych – wartości docelowych dla stężenia cholesterolu LDL (LDL-C): <1,4 mmol/l (<55 mg/dl) w grupie bardzo dużego ryzyka sercowo-naczyniowego, <1,8 mmol/l (<70 mg/dl) w grupie dużego ryzyka i <2,6 mmol/l (<100 mg/dl) w grupie umiarkowanego ryzyka; wartość docelowa u chorych obciążonych małym ryzykiem pozostała bez zmian, tj. <3,0 mmol/l (<115 mg/dl).
Wykład prof. Andrzeja Januszewicza wygłoszony podczas konferencji Interna 2019.
Najciekawsze publikacje z prasy medycznej wybrane przez naszych redaktorów.
Wykład prof. Andrzeja Budaja wygłoszony podczas konferencji Interna 2019.
Jak diagnozować i leczyć? – mówi prof. Barbara Skrzydło-Radomańska.
Jaki lek wybrać w zależności od sytuacji klinicznej?
Posłuchaj wykładu dr. hab. n. med. Leszka Czupryniaka wygłoszonego podczas konferencji Interna 2019.
Wykład prof. Tomasza Stompóra wygłoszony podczas konferencji Interna 2019.
Nasi redaktorzy polecają lekturę najciekawszych artykułów, które ukazały się ostatnio w prasie medycznej.