Białystok - 3 nowe ambulanse

16.12.2019
Izabela Próchnicka

1,2 mln zł kosztowały trzy nowe karetki pogotowia, które w poniedziałek oddano do użytku w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Trafią do pomocy pacjentom w Boćkach, Dąbrowie Białostockiej i Mońkach. Zakup karetek sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jest największą w Podlaskiem. Podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Dyrektor stacji Bogdan Kalicki poinformował, że kończący się 2019 r. był rekordowy, jeśli chodzi o zakup nowych ambulansów. Placówka kupiła łącznie 19 nowych karetek (10 z nich za pieniądze własne), które sukcesywnie zastępują najstarsze ambulanse. Kończy się wymiana starych karetek kupowanych jeszcze w 2009 r.

Białostockie pogotowie ratunkowe ma 34 karetki. Rocznie wyjeżdżają one średnio rocznie do 47 tys. pacjentów. Połowę pojazdów ratunkowych udało się wymienić na nowe. W 2020 r. mają być jeszcze wymienione dwie kolejne karetki.

"Po tej zmianie żaden ambulans, który funkcjonuje w systemie ratownictwa medycznego nie, będzie starszy niż pięcioletni. Jest to cel, który zamierzamy osiągnąć" – powiedział Kalicki.

Jedna karetka kosztowała ok. 400 tys. zł. Jest wyposażona w podstawowy sprzęt medyczny taki, jak np. nosze, butle z tlenem czy krzesło kardiologiczne. Inne urządzenia są kupowane oddzielnie, a także przemontowywane z karetek, które będą wymienione.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy pomoc ok. 700 tys. pacjentów z siedmiu powiatów, w tym także miasta Białystok. Bogdan Kalicki podkreślał, że troska o pacjentów to zapewnienie im bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie.

"Ambulanse są najważniejszym instrumentem pracy zespołów ratownictwa medycznego, który jest największym pomocnikiem pracy lekarzy, ratowników medycznych oraz pielęgniarek" – powiedział Kalicki. Zaznaczył, że sprawny sprzęt medycznego pozwala na skuteczną, jak najszybszą pomoc potrzebującym pacjentom w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło powiedział, że nowy sprzęt będzie służył mieszkańcom regionu. "Tego typu narzędzia, które pomagają ratować życie ludzkie, są bezcenne" – mówił Derehajło.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że pieniądze na zakup karetek pochodziły z budżetu państwa i są kupowane w trybie przetargu.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.