×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rozpoznanie cukrzycy i badanie glukozy poza okresem ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 38 lat, 7 lat temu miałam cukrzycę ciążową. Ostatnio kiepsko się czuję, jest mi słabo i ciągle jestem głodna. Schudłam też 3 kg i mam wrażenie, że chudnę, a nie mam z czego - 181 wzrostu i 59 kg. Dzisiaj zrobiłam prosty test na obecność cukru w aptece, wynik to: 112. Czy to może znaczyć, że to już cukrzyca? Czy powinnam iść do lekarza? Czy to może jest fałszywy alarm?

Odpowiedział

lek. med. Wojciech Głodzik
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii
Ośrodek Leczenia Schorzeń Cywilizacyjnych ZPS Kraków

Cukrzycę występującą poza okresem ciąży można rozpoznać na 3 sposoby:

  1. stwierdzenie 2-krotne we krwi żylnej stężenia glukozy na czczo ≥7 mmol/l (126 mg/dl)
  2. poprzez wykazanie u osoby, która ma objawy cukrzycy (wielomocz, wzmożone pragnienie, osłabienie, utratę masy ciała) kiedykolwiek w ciągu doby stężenia glukozy ≥11,1 mmol/l (200 mg/dl)
  3. na podstawie testu obciążenia glukozą (OGTT): po 2 godzinach glikemia ≥11,1 mmol/l (200 mg/dl).

Według przedstawionych wyżej kryteriów nie można u Pani aktualnie rozpoznać cukrzycy. Istotne jest, czy wymienione przez Panią oznaczenie stężenia glukozy wykonano na czczo, czy też po posiłku oraz czy pomiar był z krwi żylnej. Jeśli po posiłku, to nie ma obaw, wartości glikemii po posiłku do 7,8 mmol/l (140 mg/dl) są absolutnie w normie.

Pomiary glikemii w celu rozpoznania cukrzycy należy wykonać we krwi żylnej w laboratorium. Jeśli ww. oznaczenia dokonano na czczo za pomocą glukometru z krwi włośniczkowej z opuszka palca, to należy oznaczenie powtórzyć. Jeżeli jednak ww. wynik uzyskano z krwi żylnej na czczo, to są w tym przypadku wskazania do wykonania doustnego testu obciążenia glukozą na czczo i 2 h po posiłku (OGTT). W zależności od uzyskanego rezultatu wtedy dopiero można będzie ustalić stopień zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Sądzę, że powinna Pani udać się do swojego lekarza rodzinnego celem ustalenia postępowania. Stosownie do zgłaszanych dolegliwości lekarz rodzinny weźmie pod uwagę również inne ewentualności, a być może poza OGTT zleci wykonanie dodatkowych badań wykluczających inne choroby, np. nadczynność tarczycy. Istotny może być wynik badania fizykalnego.

Glikemia 6,2 mmol/l (112 mg/dl) nie jest wysoka i zwykle przy takim stężeniu glukozy nie obserwuje się występowania objawów cukrzycy. Głód nie jest typowym objawem cukrzycy.

Przebycie cukrzycy w okresie ciąży predysponuje do częstszego wystąpienia cukrzycy w przyszłości, oznaczenie glukozy na czczo we krwi żylnej w takim przypadku najlepiej powtarzać co rok.

24.03.2015
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta