×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wielomocz

Wielomocz
Fot. iStock.com

Wielomocz to utrzymujące się wydalanie dużych objętości moczu, ponad 2500 ml moczu na dobę. Objętość moczu zależy od objętości przyjmowanych płynów. Jest możliwe wydalanie dużych objętości moczu w przypadku spożywania dużych objętości płynów i wówczas jest to zjawisko prawidłowe (za wyjątkiem zaburzeń psychicznych, które prowadzą do stałego picia nieprawidłowo dużych objętości płynów - polidypsja psychogenna).

Nieprawidłowa jest sytuacja, gdy wielomocz pojawia się niezależnie od spożywania zwiększonej objętości płynów, gdyż jest to objaw nieprawidłowej czynności nerek w zakresie gospodarki wodą. Przyczyną jest niedobór hormonu wazopresyny (moczówka prosta) lub niedostateczna reakcja nerek na ten hormon (zobacz: Moczówka nerkowa).

Prawidłową reakcją na wielomocz jest picie dużych objętości płynów (wzmożone pragnienie; często osoby z otoczenia pierwsze zwracają na to uwagę).

29.03.2017

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.