Jak leczyć neuropatię cukrzycową?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak leczyć neuropatię cukrzycową?

Odpowiedziała

dr med. Grażyna Zwolińska
Specjalista neurolog

Neuropatia jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy, występuje w cukrzycy typu 1 i 2. Za najważniejszy czynnik sprawczy uważa się przewlekłe zwiekszenie stężenia glukozy w surowicy (hiperglikemia). Czynnikami ryzyka tego powikłania są płeć męska i podeszły wiek. Czynnikami modyfikowalnymi, na które mamy wpływ są hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze. Podkreśla się także większe ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej u ludzi nadużywających alkohol, palących papierowy. Najważniejsze w zapobieganiu i leczeniu neuropatii jest prawidłowy poziom glukozy. Wieloletnie badania udowodniły, że intensywne leczenie insuliną zmniejszyło częstość objawów klinicznych neuropatii po 5 latach o 50%. Konieczna jest więc wczesna diagnostyka cukrzycy oraz jej prawidłowe leczenie.

Możemy podzielić leczenie neuropatii na leczenie przyczynowe i objawowe. Do leczenia przyczynowego należy to co podkreślono powyżej, a więc prawidłowe prowadzenie choroby podstawowej, aby uniknąć wahań stężenia glukozy w surowicy, najważniejsze hiperglikemii, ale także hipoglikemii. Jako leczenie przyczynowe stosuje się leki mające działanie antyoksydacyjne, w tym najsilniejszy – kwas alfa-liponowy. Działa on, powodując zwiększone oddanie glikogenu w wątrobie, większy wychwyt glukozy przez mięśnie i wątrobę oraz zmniejsza degradację insuliny i zwiększa insulinowrażliwość. Dożylne podawanie tego leku przez 3 tygodnie w dawce 600 mg lub doustnie w dawce maksymalnej 1800 mg przynosi poprawę. Długotrwałe leczenie dawką doustną 600 mg łagodzi objawy kliniczne.

Leczenie objawowe to głównie zmniejszenie dolegliwości bólowych, które towarzyszą bardzo często neuropatii cukrzycowej. Jako leki pierwszego rzutu stosuje się proste leki przeciwbólowe, jak Pyralginę, Analgan, Mefacit. Niestety nie są one dostatecznie skuteczne i szybko należy wprowadzić leki stosowane także w depresji, które jak się okazało są szczególnie skuteczne w zmniejszeniu głębokiego, stałego bólu. Najczęściej stosowana jest amitryptylina w dawce 25–100 mg na dobę, zwykle w jednej dawce podanej wieczorem lub imipramina w dawce 30 mg/dobę. Także w zmniejszaniu bólu oraz dokuczliwych parestezji (nieprzyjemne pieczenia, drętwienia, uczucie zimna zwłaszcza nocy) stosuje się leki przeciwpadaczkowe. Tutaj ze względu na stosunkowo małą liczbę objawów niepożądanych, a więc najlepszą skuteczność i bezpieczeństwo ma gabapentana. Stosuje się także karbamazepinę skuteczną, ale nieco gorzej tolerowaną przez pacjentów, zwłaszcza w starszym wieku.

Niektórzy zalecają zażywanie witaminy E, selenu, dużych dawek witaminy B1, B6, B12, ale nie ma jednoznacznych dowodów na ich skuteczność. Pacjent z neuropatią cukrzycową powinien unikać pewnych leków, które działają toksycznie na włókna obwodowe, takich jak amiodaron, metronidazol, nitrofurantoina. Bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja oraz fizjoterapia w zależności od rodzaju neuropatii cukrzycowej. W przypadku głównie postaci ruchowej wskazane są ćwiczenia ruchowe, w przypadku dolegliwości czuciowych fizjoterapia, którą ustala specjalista. Konieczne jest uświadomienie choremu, aby unikał urazów, ucisku nerwów, wykonywał właściwą pielęgnację kończyn, zwłaszcza stóp.

Prowadzone są badania nad mechanizmami, które wywołują neuropatię w cukrzycy oraz nad lekami, które byłyby skuteczniejsze w jej leczeniu.

Piśmiennictwo:

Kozubski W., Liberski P. Neurologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Chudzik W., Kaczorowska B., Przybyła M. Chudzik B., Gałka M.: Neuropatia cukrzycowa. Pol. Merk. Lek. 2007; XXII, 127: 66.
Data utworzenia: 04.10.2013
Jak leczyć neuropatię cukrzycową?Oceń:
(4.25/5 z 4 ocen)
Zobacz także
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • pawel herba
   2017-01-11 21:20
   biore tylko neurontin w dawce 1800 na dobe czy to pomozeodpowiedz
   • Pomoc dla taty
    2017-04-11 08:20
    Mój tata choruje na neuropatie ...w nocy wyje z bólu bierze najsilniejsze leki co możemy zrobić..żeby było lepiej..leczy sie w poradniach najsilniejszego bólu igły diabetolog neurolog ..nic nie pomoga proszę o pomoc..moj email monisiamonisia.ms@gmail.comodpowiedz
    • Ryszard.
     2018-03-12 08:25
     Od wielu lat choruję na polineuropatię cukrzycową. Objawiała się ona bardzo silnymi bólami stóp, pieczeniem, wręcz paleniem skóry stóp, drętwotą i zarazem przeczulicą skóry,oraz bólami w postaci nagłych, krótkotrwałych impulsów bólowych.Odczuwałem też sztywność mięśni i stawów skokowych, często miałem silne skurcze mięśni. Objawy te miały charakter nasilający się z każdym niemal dniem. W końcu doszło do takiego stanu że ledwo mogłem dojść do toalety ( szczególnie w nocy i rano) potem jak trochę się rozruszałem, było nieco lepiej. Wszystkie te objawy przypisywałem zmianom zwyrodnieniowym i dyskopatii w kręgosłupie. Kiedy zdiagnozowano u mnie polineuropatię cukrzycową, trafiłem do szpitala im. Jana Pawła w Krakowie na oddział neurologiczny.Po dokładnych badaniach i zdiagnozowaniu choroby, podano mi lek o nazwie " Pregabalin GmgH 75mg". Reakcja była niemal natychmiastowa! Już pierwszą noc przespałem bez tego silnego bólu i prawie z każdą godziną następowała poprawa. Zacząłem normalnie chodzić (bez żadnego bólu), Ustąpiły prawie wszystkie objawy bólowe. Pozostała niestety częściowa drętwota skóry - prawdopodobnie uszkodzone nerwy czuciowe, ale obecnie chodzę i cieszę się że nic nie boli!odpowiedz
    • Krzysztof
     2017-08-27 19:07
     Na dzień dzisiejszy jest tylko jedno skuteczne lekarstwo jest to pewne specyficzne zioło które się pali w niewielkiej ilości wybór należy do ciebieodpowiedz
     • przemas
      2018-01-15 23:51
      może Pan podzielic się informacją jakie to zioło?odpowiedz
      • Remigiusz1940
       2018-02-18 16:50
       Żadnego takiego ziela nie ma - dostępnego bez naruszenia prawa. Owszem, są zioła odurzające, stosowane przez szamanów w Afryce i przez Indian w Ameryce stosowane w silnych bólach, ale u nas obrót tymi specyfikami jest zabroniony. Lepiej nie próbować. W poradniach bólu można otrzymać różne leki przeciwbólowe, w tym na bazie opium i jego pochodnych i tam trzeba szukać pomocy. Ja, cierpię również na neuropatię (stopa neuropatyczna) i tak jak wspomniała pani doktor stosuję kwas a-liponowy, neurovit (kompleks wit. B1, B6, B12), benfogammę (prowitamina B1) i staram się aby poziom hemoglobiny glikowanej nie przekraczał 6,1 - 6,3 %. Po 6. latach powikłań cukrzycowych rozglądam się na d sposobem poprawy ukrwienia stóp, ale sprawa trudna, bo neuropatia wiąże się z mikro-angiopatią, a drobne naczyńka trudno rozszerzyć. Można jeszcze stosować (u nas niestety nie na NFZ) zabiegi ozonoterapii, chelatacji, met. chińskiej medycyny (akupunktura) etc. ale jest to kosztowne a efekt niepewny.odpowiedz
    • Iwona
     2017-05-01 13:33
     Proszę spróbować jest na to lęk neurontin może go przepisać lekarz rodzinny.odpowiedz
     • Monika
      2017-07-23 17:39
      Dziękuję Powiem tacie Pozdrawiam Pani Iwonoodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania