Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną
opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.
Poproś lekarza o uruchomienie e-rejestracji
Zobacz także
Nowotwory złośliwe skóry (raki skóry)
Raki skóry (nowotwory złośliwe skóry) są dość częstymi nowotworami, mogą występować w każdym wieku. Najczęściej występuje rak podstawnokomórkowy skóry, który lokalizuje się głównie na twarzy i ma postać powoli rosnącego perełkowatego guzka. Bardzo rzadko daje przerzuty odlegle, ale może się rozrastać i niszczyć okoliczne tkanki, dlatego ważne jest jak najszybsze usunięcie go. Większość raków skóry leczy się przede wszystkim operacyjnie.
Zespół Sweeta (ostra gorączkowa dermatoza neutrofilowa)
Zespół Sweeta, inaczej ostra gorączkowa dermatoza neutrofilowa, jest rzadko występującą chorobą skóry związaną ze zwiększeniem liczby białych krwinek, czyli leukocytów.
Zapalenie okołoustne
W obrazie klinicznym dominują wykwity grudkowo-rumieniowe, niekiedy krostkowe, zlokalizowane na skórze wokół ust. Zwykle zmiany skórne są zgrupowane symetrycznie, zlokalizowane wokół ust z typowym zaoszczędzeniem skóry w okolicy bezpośrednio przylegającej do czerwieni wargowej. Grudki mogą również pojawić się w okolicy okołooczodołowej.
Choroba Dariera
Choroba Dariera jest chorobą skóry o podłożu genetycznym (genodermatozą), w której obserwuje się zaburzenia rogowacenia w obrębie mieszków włosowych i poza nimi. Choroba rozpoczyna się zwykle w wieku młodzieńczym.
Rumień obrączkowaty odśrodkowy
Rumień obrączkowaty odśrodkowy to choroba skóry, której przyczyna w większości przypadków pozostaje nieznana. Do rozwoju wykwitów mogą przyczyniać się czynniki infekcyjne, nowotworowe, autoimmunologiczne, pokarmowe oraz niekiedy przyjmowane leki.
Oparzenia skóry
Oparzenia stanowią rodzaj uszkodzenia naskórka i skóry właściwej powstałe na skutek działania energii cieplnej i elektrycznej, a także promieniowania elektromagnetycznego. Do oparzeń najczęściej dochodzi w wyniku działania wysokich temperatur płomieni, gorących płynów czy dymów.
Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie
Skłonność do łojotoku jest cechą genetyczną, ale zależy także od wpływu hormonów płciowych. Jest szczególnie nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy zaburzeniach hormonalnych i zaburzeniach przemiany materii.
Choroby układu naczyń limfatycznych
Układ limfatyczny składa się z naczyń limfatycznych, grasicy, migdałków, grudek chłonnych i węzłów chłonnych. Chłonka (inaczej limfa), która krąży w układzie limfatycznym, zawiera limfocyty, które są elementem układu odpornościowego. Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek spowodowany przez zastój chłonki wskutek wrodzonych wad lub nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Obrzęk najczęściej zajmuje skórę i tkankę podskórną. W leczeniu dąży się do usunięcia przyczyny obrzęku (np. zakażenia) oraz stosuje się przede wszystkim fizjoterapię.
Choroby włosów
Wypadanie włosów może być objawem różnych chorób. Oprócz utraty nadmiernej liczby włosów, włosy mogą stać się suche, cienkie, pozbawione blasku i matowe. Utrata włosów może być efektem przebytej choroby, stresu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, nieodpowiedniej diety, przyjmowania niektórych leków (np. cytostatyków, leków immunosupresyjnych, witaminy A, β-blokerów). Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się także nieprawidłowa pielęgnacja – m.in. niewłaściwe czesanie i szczotkowanie włosów, prostowanie włosów, trwała ondulacja. Prawidłowo dziennie dochodzi do utraty 60–100 włosów.
Trichotillomania
Trichotillomania to zaburzenie psychiczne polegające na uporczywym i niekontrolowanym przymusie wyrywania sobie włosów.
Łupież czerwony mieszkowy
Łupież czerwony mieszkowy to rzadka choroba skóry, w której przy mieszkach włosowych występują rumieniowe grudki oraz plamy rumieniowe z łuską, a także rogowacenie dłoni i stóp – na skórze pojawiają się woskowate, żółtawe lub pomarańczowe zmiany. Choroba może pojawić się w każdym wieku, jej dokładna przyczyna nie jest znana. W leczeniu stosuje się odpowiednią pielęgnację skóry (emolienty, preparaty z mocznikiem, glikokortykosteroidy), a także retinoidy doustne, metotreksat i leki biologiczne.
Choroba Haileya-Haileya
Choroba Haileya-Haileya jest rzadką genetycznie uwarunkowana chorobą skóry, która przebiega pod postacią zmian nadżerkowo-pęcherzowych.
Wrzód miękki
Wrzód miękki, inaczej zwany wrzodem wenerycznym, wywołuje bakteria Haemophilus ducreyi.
Łysienie plackowate
Choroba najczęściej dotyczy osób młodych, poniżej 25 roku życia, zdarzają się również przypadki późniejszego pojawienia się zmian. Przyczyny łysienia plackowatego są niejasne. Najczęściej rozważa się tło autoimmunologiczne zależne od limfocytów T.
Stany przedrakowe skóry
Stan przednowotworowy (przedrakowy) to zmiana skórna, na której podłożu statystycznie częściej, niż w przypadku innych chorób, może rozwinąć się nowotwór skóry. Stany przednowotworowe dzielą się na właściwe stany przednowotworowe oraz stany potencjalnie sprzyjające rozwojowi nowotworów.
Łysienie bliznowaciejące
Łysienie bliznowaciejące to rodzaj łysienia prowadzący do trwałej i nieodwracalnej utraty włosów. Klasyfikacja opiera się na obrazie klinicznym i wyniku badania histopatologicznego.
Fotoalergie (fotouczulenia)
Promieniowanie UVA przenika przez szyby okienne i samochodowe, dlatego możliwe są niepożądane reakcje również w trakcie przebywania w zamkniętym pomieszczeniu czy w trakcie jazdy samochodem. Do najczęstszych reakcji skórnych wywoływanych promieniowaniem słonecznym należy zaliczyć odczyny fototoksyczne, a także wielopostaciowe osutki świetlne.
Łupież pstry
Łupież pstry jest częstą chorobą skóry wywołaną przez grzyb drożdżakopodobny Malassezia. Powoduje powstanie na skórze plam, początkowo różowych, a następnie przechodzących w żółte lub brunatne, których powierzchnia się łuszczy. Łupież pstry występuje zwykle na karku, ramionach, plecach, klatce piersiowej. Leczenie polega przede wszystkim na używaniu szamponów lub/i kremów przeciwgrzybiczych oraz dbaniu o higienę osobistą. Choroba ma tendencję do nawrotów.
Liszaj prosty przewlekły
Liszaj prosty przewlekły to przewlekły wyprysk w postaci zlokalizowanej blaszki, powstały w wyniku nawykowego drapania lub pocierania.
Anetodermia
Anetodermia, inaczej zanik plamisty skóry, to bardzo rzadka choroba. Charakterystyczne jest dla niej okrągłe lub owalne, ostro odgraniczone ognisko ścieńczałej skóry wielkości kilku milimetrów. Zmiany mogą być pojedyncze, rozsiane lub skupione na niewielkim obszarze skóry. Skóra w tych miejscach jest cienka, delikatnie pomarszczona, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
Podziękowania dla lekarza
Podziękuj lekarzowi i poleć go innym!
Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.