×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pytania z egzaminów kończących specjalizację lekarską powinny być jawne – uznał Trybunał Konstytucyjny

Sylwia Szparkowska
Kurier MP

Pytania z lekarskich egzaminów końcowych i z egzaminów kończących specjalizację lekarską powinny być jawne – uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Przyznał tym samym rację samorządowi medycznemu, który od lat zabiegał o uznanie przepisów, na podstawie których utajniano pytania, za niezgodne z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Naczelna Rada Lekarska od 2012 r. domaga się ujawnienia pytań z egzaminów, które przed rozpoczęciem pracy zawodowej zdają lekarze. W tej sprawie wspierał ją Rzecznik Praw Obywatelskich (zarówno poprzedniej, jak obecnej kadencji), a w postępowaniu przed TK w lipcu 2015 r. także Prokurator Generalny – który uważał, że utajnienie pytań łamie Konstytucję. Nie zmotywowało to resortu zdrowia do opublikowania pytań.

– Te egzaminy budziły bardzo wiele kontrowersji. Zastanawiające było, dlaczego istniała tak bardzo duża rozbieżność między wynikami egzaminów z różnych specjalizacji – mówi w rozmowie z MP Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czy to znaczy, że niektóre egzaminy specjalizacyjne były za trudne? – Nie można tak powiedzieć, bo do tej pory nie były poddane społecznej kontroli. Mimo naszych wielokrotnych próśb, ministerstwo zdrowia odmawiało dostępu do pytań egzaminacyjnych – mówi Hamankiewicz. – Egzamin specjalizacyjny to nie doktorat, to potwierdzenie że dana osoba jest przygotowana do pracy w przychodni czy na oddziale specjalistycznym. Powinien odzwierciedlać faktyczne potrzeby chorych, a nie zagadnienia teoretyczne.

NRL oczekuje, że Ministerstwo Zdrowia opublikuje pytania z dotychczasowych egzaminów jak najszybciej – tak, by przyszli lekarze i lekarze kończący specjalizację mogli się w oparciu o nie przygotowywać już do najbliższych sesji.

To nie koniec dyskusji o kształcie egzaminów specjalizacyjnych. Coraz częściej w różnych środowiskach medycznych pojawiają się opinie, że młody lekarz powinien zdawać egzamin także po pierwszym module specjalizacji obejmującym wiedzę ogólną np. z interny. Dopiero w drugim etapie powinien zdawać kierunkowy egzamin ze swojej specjalizacji. – Jako Naczelna Rada Lekarska uważamy, że po pierwszym module powinien być egzamin, a pierwsza część specjalizacji powinna odbywać się na oddziałach ogólnych – mówi Hamankiewicz. – Wiedza nabyta i uporządkowana na początku kariery profesjonalnej wpływa na całą późniejszą ścieżkę zawodową lekarza.

- Najważniejsze, by lekarza szybko, skutecznie i na wysokim poziomie wykształcić i dopuścić do wykonywania pracy. Wyrok TK to zdecydowanie krok w tym kierunku – dodaje Hamankiewicz.

Sprawie ujawnienia pytań egzaminacyjnych samorząd medyczny nadał rangę porównywalną do przywrócenia stażu podyplomowego. Rada proponowała też, by to samorząd medyczny odpowiadał za organizację szkolenia i akredytację jednostek prowadzących specjalizację. Zdaniem NRL system przyznawania miejsc na specjalizacjach powinien być zintegrowany w całym kraju.

13.06.2016
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta