×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Służba zdrowia? Porozmawiajmy o absurdach [KONKURS ZAKOŃCZONY]

Pacjent czeka w kolejce do lekarza wiele miesięcy, niekiedy – wiele lat. Gdy już uda mu się przekroczyć prób gabinetu, specjalista ma dla niego dziesięć minut, z czego połowę zajmuje wypisanie niezbędnych dla NFZ kwitów. Aby wykonać komplet badań – albo otrzymać dawkę leku – pacjent musi trafić do szpitala przynajmniej na trzy dni, choć wcale tego nie potrzebuje. NFZ płaci za zabiegi leczenia zaćmy placówkom zagranicznym, a polskim – odmawia podwyższenia kontraktu. I tak dalej, i tak dalej. Absurdy w polskiej służbie zdrowia można wymieniać bez końca.

Małgorzata Solecka, Służba zdrowia. Jak pokonać chory system?

Małgorzata Solecka – dziennikarka portalu Medycyny Praktycznej MP.PL, która problemami ochrony zdrowia zajmuje się od osiemnastu lat, w wydanej przez Wydawnictwo WAM książce „Służba zdrowia? Jak pokonać chory system” szuka odpowiedzi na pytanie, co powinno się zmienić, by system nie przypominał wielkiej loterii, w której przeważająca część losów okazuje się pusta.

Pacjent w systemie zbyt często, jak podkreśla autorka książki, jest opuszczony i pozostawiony sam sobie – z diagnozą lub brakiem diagnozy, z nakreślonym planem leczenia ale z informacją, że pieniądze na to leczenie będzie musiał zdobyć sam, bo „nie przysługuje”. Na problemy systemowe nakłada się tzw. czynnik ludzki: nie zawsze personel medyczny jest sojusznikiem pacjenta w tej nierównej walce. Autorka próbuje odpowiedzieć również na pytanie, dlaczego tak się dzieje, nie powielając przy tym prostych oskarżeń pod adresem środowiska medycznego.

– Ekipy polityczne się zmieniają, Polska się zmienia, a ochroną zdrowia od kilkunastu lat rządzi Polska Partia Mieszania Łyżeczką – ocenia autorka książki, zarzucając politykom wszystkich opcji odpowiedzialnym za służbę zdrowia brak gotowości do przeprowadzenia zmian, które postawiłyby system z głowy na nogi. – Nie wystarczy zmieniać. Polska służba zdrowia przypomina w ostatnich latach buksujący w piachu samochód. Nie można powiedzieć, że nie ma ruchu. Dzieje się bardzo dużo – ale postępu, rzeczywistej zmiany, nie widać.

Polska Partia Mieszania Łyżeczką dekretuje kolejne reformy, fundamentalne zmiany, tylko zapomina o podstawowym problemie – każda z nich wymagałaby dodatkowego finansowania. Polska wydaje dramatycznie mało na ochronę zdrowia. I dopóki się to nie zmieni, żadna reforma nie przyniesie efektów. – Od mieszania łyżeczką herbata nie zrobi się słodsza, jeśli nie dosypiemy cukru – Solecka cytuje ulubiony bon-mot z konferencji poświęconych ochronie zdrowia. – Słucham go już od mniej więcej od piętnastu lat, nie traci na aktualności.

„Służba zdrowia? Jak pokonać chory system” nie jest książką napisaną wyłącznie dla specjalistów. Nawet – nie przede wszystkim. Oprócz analizy problemów systemu zawiera swego rodzaju poradnik, w którym autorka podpowiada, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie często stawia przed pacjentem system. Książka już od 31 stycznia będzie dostępna w księgarniach, a dla czytelników MP.PL mamy 5 egzemplarzy. Rozlosujemy je spośród osób, które przyślą na adres redakcja.pacjent@mp.pl barwny opis własnego spotkania z którymś z absurdów polskiego systemu ochrony zdrowia. Na Państwa e-maile czekamy do 12 lutego. Nagrodzone opisy zostaną opublikowane na stronach mp.pl.

Regulamin konkursu

17.02.2017
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta