Studenci mieszkają w domu seniora

KoRe
Arte.tv

Dom seniora Humanitas znajduje się na obrzeżach holenderskiego miasta Deventer. Mieszka w nim 160 osób w wieku od 70 do 104 lat. Od kilku lat pełni również rolę akademika, na każdym z 6 pięter pensjonariusze mają za sąsiada jednego studenta. Czy takie sąsiedztwo to dobry pomysł?


Fot. Arte po polsku

Dom seniora Humanitas znajduje się na obrzeżach holenderskiego miasta Deventer. Mieszka w nim 160 osób w wieku od 70 do 104 lat. Opiekuje się nimi 200 opiekunów, zatrudnianych na pół etatu. Od kilku lat Humanitas pełni również rolę akademika, na każdym z 6 pięter pensjonariusze mają za sąsiada jednego studenta.

Jednym z pierwszych studentów, którzy zdecydowali się na ten szczególny akademik był Jurriën Mentink. Obecnie z seniorami mieszka już prawie 4 lata. – Projekt był z początku trudny do wcielenia, rozwijał się powoli – opowiada Jurriën. – Opiekunowie bali się, że zabierzemy im pracę, seniorzy, że będziemy przeszkadzać, pić piwo – wspomina Jurriën Mentink Dyrektorka Humanitas w Deventer, Gea Sijpkes zaczęła zmieniać profil placówki proponując nowe rozwiązania w 2012 r. – Nasze dzieci dorastały trochę jak książęta i księżniczki – mówi Sijpkes. – Nikt ich nie nauczył troski o starszych. Musimy jednak zmienić obraz seniorów, zauważyć, że przynoszą społeczeństwu dużo korzyści i budować nowe pomosty do ludzi, których wykluczyliśmy z naszego społeczeństwa.

Czy holenderski eksperyment to dobry pomysł? Zachęcamy do obejrzenia filmu Anne Kathrin Thüringer.Data utworzenia: 08.03.2018
Studenci mieszkają w domu seniora Oceń:
(5.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Joanne
   2018-03-15 14:41
   Dzięki wspaniałemu człowiekowi wszystkich ludzi jest on największym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek widziałem odkąd przybyłem na ten świat. Byłem sfrustrowany, ale pewnego miłego dnia, który właśnie powiedziałem Pozwól mi pójść do internetu, natknąłem się na dobrą pracę tego wspaniałego człowieka, wspaniałego doktora Angelsa, więc skontaktowałem się z nim, aby pomóc mi przywrócić mojego byłego chłopaka, a on powiedział, że jest to twój problem i powiedziałem tak, a on powiedział mi, żebym wyczyścił moje łzy, że zajmie mu to tylko kilka dni, aby go sprowadzić po tym, jak dałem mu wszystko, czego wymagał i czekałem do dnia, i że w ten wierny dzień usłyszałem pukanie do moich drzwi kogo znalazłem? mój były chłopak zaczął błagać o wybaczenie, dlatego wróciłem z powrotem przez wielkiego Dr.Angelsa, radzę ci skontaktować się z nim (theangelsofsolution@outlook.com) w każdym rodzaju problemu, jak, jeśli chcesz swojego byłego kochanka z powrotem , do opieki ziołowej chcesz awansować w biurze itp Jego e-mail ponownie (theangelsofsolution@outlook.com) ..odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Życie bez opt-out
  Jeszcze kilka miesięcy temu Filip Płużański, rezydent z Łodzi potrafił, biorąc dyżur po dyżurze, przepracować ponad 300 godzin w miesiącu. Dzisiaj, bez klauzuli opt-out, pracuje maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Efekty? Znajduje czas na zabawę z dziećmi, na naukę i przede wszystkim znacznie wyżej ocenia swoją pracę z pacjentami.
 • Dlaczego lekarze protestują?
  Do końca listopada lekarze wypowiadają klauzule do umów o pracę, które umożliwiają im prace powyżej 48 godzin tygodniowo. Samorząd lekarski zaapelował w tej sprawie do wszystkich swoich członków, ale w sposób szczególny w akcję zaangażowali się rezydenci. Dla młodych lekarzy to kolejny, po głodówce, etap protestu w sprawie wyższych nakładów na ochronę zdrowia. O co walczą młodzi medycy i dlaczego nie zgadzają się z rządem, który co prawda chce podwyższać publiczne wydatki na zdrowie, ale znacznie wolniej?
 • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  To nie jest protest polityczny. To nie jest protest antyrządowy. Zdrowie nie ma barw politycznych, a my walczymy o zdrowie Polaków – tak, w największym skrócie, można streścić przekaz sobotniej pikiety pod Kancelarią Premiera.
 • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny
  Dlaczego lekarze strajkują? O co tak na prawdę walczą? Dlaczego rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy? Czy chodzi jedynie o pieniądze? W krótkim filmie studentka medycyny stara się odpowiedzieć na te pytania.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies