Osoby, które czują się młodziej, wolniej się starzeją

Mózgi osób, które czują się młodo jak na swój wiek, biologicznie starzeją się wolniej - wykazały badania naukowców z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej. Ich wnioski publikuje pismo "Frontiers in Aging and Neuroscience".

aktywny senior
Fot. iStock

Zależność pomiędzy subiektywną percepcją swojego wieku a biologicznym starzeniem się mózgu badana była w grupie 68 zdrowych osób w wieku od 59 do 84 lat. Na podstawie obrazów mózgów uczestników naukowcy szacowali ich wiek biologiczny, a następnie zestawiali te dane z wynikami ankiety wypełnianej przez badanych. Ankieta dotyczyła percepcji własnego wieku, stanu zdrowia oraz sprawności umysłowej.

Uczestnicy, którzy twierdzili, że czują się młodziej, mieli lepsze wyniki podczas testów pamięciowych, postrzegali swój stan zdrowia jako lepszy i mieli mniej objawów depresyjnych niż osoby, które odczuwały swój wiek lub czuły się starzej. Co jednak najciekawsze, w kluczowych obszarach mózgów tych osób zaobserwowano większą objętość istoty szarej.

"Stwierdziliśmy, że mózgi osób czujących się młodziej mają strukturalne cechy młodszego mózgu. Co istotne, różnica ta pozostawała wyraźna po uwzględnieniu takich czynników jak osobowość, subiektywny stan zdrowia, objawy depresji czy sprawność poznawcza" - mówi dr Jeanyung Chey, autorka analizy.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że osoby, które czują się młodziej mogą prowadzić bardziej aktywny tryb życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. To z kolei może przekładać się na stan zdrowia ich mózgu. Osoby, które czują się starzej powinny z kolei pomyśleć o zmianie trybu żucia i zwrócić większą uwagę na wdrażanie nawyków sprzyjających zdrowiu mózgu - podsumowują autorzy.

Data utworzenia: 04.07.2018
Osoby, które czują się młodziej, wolniej się starzejąOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • KB
   2018-07-05 11:34
   A przepraszam ale skąd wiadomo czy to mózgi osób które czują się młodziej wykazują te cechy, a nie odwrotnie, to znaczy osoby których mózgi wykazują te cechy czują się młodziej? Jest korelacja, nie ma udowodnionego ciągu przyczynowo-skutkowego.odpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • "Wszystko to odbędzie się kosztem pacjentów"
  Ktoś wymyślił sobie ideę dotyczącą tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego, poszły odgórne dyspozycje, a efekty oceniać będzie się po fakcie. Nikt niestety nie wziął pod uwagę, że może się to skończyć tym, że znacznie więcej pacjentów nagle trafi do szpitali, bo ich stan się znacząco pogorszy. Wszystko to odbędzie się kosztem pacjentów - ostrzega Sławomir Makowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
 • Polacy skazani na kolejki
  Aby dostać się do specjalisty, Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 3,4 miesiąca, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane - 3,7 miesiąca. To 2 tygodnie, czyli ok. pół miesiąca więcej niż w ubiegłym roku.
 • Bolesna prawda o leczeniu bólu
  Sieć Watchdog Polska wzięła pod lupę problematykę leczenia bólu w polskich szpitalach. Wnioski nie napawają optymizmem – brakuje opracowanych schematów postępowania, personel nie jest szkolony w tym zakresie, a stosowane metody odstają od światowych standardów.
 • O co walczą rodzice niepełnosprawnych?
  Trwający od kilku dni protest rodziców dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie to kolejna w ostatnich latach odsłona dramatu wynikającego z braku systemowych rozwiązań dla tej grupy społecznej.