×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Online można sprawdzić czystość kąpielisk

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Bartłomiej Figaj

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Powadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis uwzględnia w tym sezonie informacje o 665 kąpieliskach - przekazał rzecznik GIS Jan Bondar.


Fot. pixabay.com

"Warto poświęcić kilka minut, planując wypoczynek nad wodą, by dowiedzieć się, czy to bezpieczne. Aktualizacja serwisu odbywa się na bieżąco na podstawie danych raportowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i organizatorów kąpielisk - wskazał rzecznik.

Zaznaczył, że woda w kąpieliskach jest monitorowana m.in. pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych czy zakwitu sinic. Badania obejmują też np. kontrolę wizualną, czy w wodzie nie ma materiałów smolistych, szkła, tworzyw sztucznych i innych odpadów w ilości niedającej się natychmiast usunąć z wody.

Przypomniał, że w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości mikrobiologicznych lub np. zakwitu sinic wydawany jest zakaz kąpieli. Przywrócenie możliwości bezpiecznego kąpania następuje po wykonaniu kolejnego badania lub oceny wizualnej wody, które wykażą odpowiednią czystość wody.

"Na stronie https://sk.gis.gov.pl/ znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych przydatnych informacji o infrastrukturze, m.in. o możliwości zacumowania sprzętu wodnego, miejsca na grill, wydzielonych miejsc dla dzieci czy do wyprowadzania psa" - wskazał rzecznik.

Informacji można szukać, odnajdując w serwisie interesujące nas kąpielisko na mapie bądź w na liście kąpielisk lub wpisując w okno wyszukiwarki nazwy kąpieliska, akwenu czy miejscowości. Po wybraniu interesującego nas kąpieliska, wyświetla się komunikat o czasie trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska. W przypadku już aktywnych kąpielisk, tzn. takich, w których sezon się już rozpoczął, możliwy jest odczyt pełnej informacji. Serwis umożliwia również wyszukanie kąpieliska w pobliżu nas, po wyrażeniu przy wchodzeniu na stronę zgody na udostępnienie lokalizacji naszego urządzenia.

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji zanotowała 80 zgonów w wyniku utonięcia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, by wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika.

21.06.2021
Zobacz także
  • Udar cieplny
  • Przytopienie - jak udzielić pomocy?
  • Jak dbać o skórę latem?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta