×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Twardnienie brzucha w czasie ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam serdecznie. Jestem obecnie w 27. tygodniu ciąży, od około 22. tygodnia odczuwam twardnienie brzucha, napina się on na kilkanaście sekund i wraca do normy – nie jest to bolesne, nie towarzyszą temu plamienia itd. Lekarz prowadzący moją ciążę stwierdził, że jest to fizjologiczne i zalecił jedynie przyjmowanie magnezu oraz więcej wypoczynku. Wizyty kontrolne mam wyznaczane co 4 tygodnie. Naczytałam się jednak o możliwości skracania się przez to szyjki macicy i jestem pełna obaw. Na ostatniej wizycie (3 tyg. temu) i poprzednich wszystko z szyjką było w porządku, czy odstęp czasu między wizytami jest "bezpieczny", a gdyby zaczęło się coś dziać lekarz jest w stanie w porę zainterweniować? Jak szybko może skrócić się szyjka? I czy twardnienie brzucha faktycznie się do tego przyczynia? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani
zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety będącej w ciąży, mogą powodować dyskomfort. Od chwili zapłodnienia aż do narodzin płodu nieustannie powiększa się macica, tym samym powiększa się brzuch, rozciągają się więzadła, co sprawia że kobieta ciężarna może odczuwać różne dolegliwości związane z tym faktem.

Jeżeli uczuciu twardnienia brzucha nie towarzyszą dolegliwości bólowe, plamienia i skracanie się szyjki macicy (potrzebne są wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego ciążę, aby to ocenić) zalecam dużo leżenia, oszczędzanie się, żadnego dźwigania. Należy dodać, iż dolegliwości bólowe mogą być związane z nieprawidłową gospodarką elektrolitową, co można łatwo wyrównać, pijąc dużo wody mineralnej oraz przyjmując preparaty magnezu i potasu.

Wyznaczenie wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego ciążę, co 4 tygodnie nie jest błędem. Opisuje Pani, iż twardnieniu brzucha nie towarzyszą inne dolegliwości, zwłaszcza bólowe czy plamienie. Jeżeli wymienione dolegliwości pojawiłyby się należy się skontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę lub zgłosić na Izbę Przyjęć najbliższego szpitala.

20.08.2013
Inne pytania
  • Plamienie implantacyjne
  • Czy dzień przed owulacją można zajść w ciążę?
  • Niska temperatura ciała u kobiety w ciąży
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe
  • Planowanie ciąży po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta