×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Powikłania po porodzie drogą cesarskiego cięcia

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem 3 miesiące po drugim cesarskim cięciu, mój brzuch jest nadal nabrzmiały, wzdęty i mam silne bole w podbrzuszu, szczególnie po prawej stronie, czy to mogą być zrosty pooperacyjne, czy endomatrioza? Jakiemu badaniu należy się poddać, by to zdiagnozować?

Odpowiedziała

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Odpowiadając na Pani pytanie, muszę zaznaczyć, że tak naprawdę zarówno poród naturalny, jak i poród operacyjny nie jest wolny od zagrożeń. Po cesarskim cięciu, czyli po porodzie ukończonym drogą operacyjną, tak jak w przypadku każdej innej operacji może dojść do powikłań bądź pojawienia się takich objawów, które znacznie rzadziej lub wręcz w ogóle nie występują po porodzie odbytym drogą pochwową. Zalicza się tu komplikacje dotyczące stanu zdrowia matki, jak również jej dziecka. Do najczęściej spotykanych problemów w okresie połogowym i dalszym zalicza się infekcje, trudno gojące się rany, zrośnięcia zwane zrostami oraz uszkodzenia okolicznych narządów miednicy.

Pomimo sterylnych warunków, jakie panują w szpitalu może dojść do infekcji ran, co prowadzi często do utrzymujących się bólów w okolicy jamy brzusznej czy narządów miednicy mniejszej. Zjawisko to może bezpośrednio zakłócić gojenie się ran pooperacyjnych. Po cesarskim cięciu wydłuża się także okres wydalania odchodów połogowych, ponieważ tkanki macicy regenerują się po cięciu wolniej niż po porodzie naturalnym. Ponadto, podczas gdy rany pooperacyjne goją się, a tkanki odbudowują, może dojść do zrośnięć w organach oraz wewnątrz tkanek. Dlatego też wśród kolejnych problemów występujących po cesarskim cięciu spotyka się chroniczne bóle brzucha i podbrzusza czy nawet zjawisko zwężenia się jelita. Zrosty mogą być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, wymagają długotrwałego leczenia, a niekiedy kolejnych operacji celem ich usunięcia. Zwężenie jelita powoduje wzdęcia i bóle w jamie brzusznej, najczęściej wymaga leczenia operacyjnego. Powstałe w wyniku zrostów zmiany anatomiczne są też częstą przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów w miednicy mniejszej, a także bolesnych stosunków płciowych. Silne bóle brzucha mogą się pojawić nawet po kilku latach od operacji.

Niebezpieczeństwem cięć cesarskich mogą być także uszkodzenia sąsiednich organów wewnętrznych, takich jak pęcherz moczowy czy jelito. Urazy te bardzo rzadko zagrażają życiu rodzącej, ale mogą doprowadzić do utrzymujących się bólów pooperacyjnych i późniejszych zrostów lub dysfunkcji uszkodzonych narządów.

Każda kobieta musi mieć świadomość, że cesarskie cięcie jest poważną operacją, która niestety niesie za sobą ryzyko powikłań, tak jak każda inna operacja wewnątrz jamy brzusznej.

Uważam, że dla Pani najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza ginekologa oraz internisty.
Życzę szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

22.01.2014
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta