×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Profesjonaliści powinni dawać przykład

Małgorzata Solecka
Kurier MP

W ostatnim sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się 3,4 proc. polskiej populacji – przypomniała podczas konferencji poświęconej szczepieniom prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy. Profesjonalistów, pracowników ochrony zdrowia zaszczepiło się ok. 6 proc. – Jeśli nie damy przykładu, nie ma co marzyć o zmianie nastawienia społeczeństwa do tego szczepienia – przyznawali eksperci.

Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta

Konferencję na temat szczepień zorganizował w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Jednym z podstawowych problemów, o jakich rozmawiali eksperci, było budowanie zaufania społecznego do szczepień. To problem nie tylko w Polsce. W czerwcu Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej opublikowała wyniki badań, z których wynika, że najbardziej sceptyczni wobec szczepień są mieszkańcy Europy – kontynentu, który właśnie dzięki powszechnym szczepieniom stał się niemal wolny od dużej części chorób zakaźnych.

– Stajemy wobec przedziwnej sytuacji, że w XXI w. budowanie zaufania społecznego do szczepień staje się coraz ważniejszym problemem zdrowotnym – mówiła prof. Ewa Augustynowicz z NIZP-PZH. Winne temu są przede wszystkim treści przekazywane przez antyszczepionkowców, których działalność znakomicie ułatwia internet.

W Polsce poziom wyszczepialności dzieci i młodzieży szczepionkami znajdującymi się w kalendarzu szczepień obowiązkowych należy do najwyższych w Europie. Ale po pierwsze – kalendarz ten, mimo trwającej od lat batalii, ciągle nie obejmuje podstawowego szczepienia przeciw pneumokokom. Po drugie – niechęć Polaków do szczepienia przeciwko grypie może świadczyć o tym, że duża część społeczeństwa odczuwa wobec szczepień silny opór.

3,4 proc. zaszczepionych przeciwko grypie w sezonie 2015/16 to najgorszy wynik wśród krajów europejskich. Prof. Mirosław Wysocki, dyrektor NIZP-PZH, zastanawiając się nad przyczynami tak niskiej wyszczepialności przeciwko grypie, jako jeden z powodów podał zakwestionowanie bezpieczeństwa szczepionek, na które pozwolili sobie polscy politycy w czasie, gdy świat przygotowywał się do walki z pandemią świńskiej grypy. Ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz podjęła decyzję o niekupowaniu specjalnej szczepionki, argumentując m.in., że nie została ona w wystarczający sposób przebadana.

Eksperci podkreślają tymczasem, że bezpieczeństwo szczepionek, na tle innych leków, jest sprawdzane w sposób wyjątkowo restrykcyjny. Po pierwsze, każda szczepionka, która wchodzi na rynek, musi być przez lata gruntownie kontrolowana. Oprócz kontroli przeprowadzanych przez producenta, szczepionka jest również sprawdzana przez niezależne od wytwórcy laboratoria. – Ocenia się, że każda szczepionka, od pierwszych etapów procesu wytwarzania, aż do momentu podania pacjentowi, może być kontrolowana nawet kilkaset razy – tłumaczyła prof. Augustynowicz. Dodatkowym zabezpieczeniem jest system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dlaczego Polacy lekceważą szczepienia przeciw grypie? – W zakresie obowiązkowych szczepień ochronnych zaszczepialność mamy na bardzo dużym poziomie i te szczepienia są w większości akceptowane – mówiła Dagmara Korbasińska z Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia. – Pytając rodziców, dlaczego nie szczepią swoich dzieci przeciwko np. grypie, słyszę, że przecież nie są to obowiązkowe szczepienia, więc pewnie nie są tak ważne.

Tymczasem przeciw grypie powinny być szczepione niemowlęta, które ukończyły 6. miesiąc życia, i oczywiście dzieci starsze. Powikłania, jakie niesie za sobą grypa, są najgroźniejsze w przypadku osób starszych, przewlekle chorych i właśnie dzieci. – Na moim oddziale przeciw grypie szczepią się wszyscy lekarze i wszystkie pielęgniarki. Również dlatego, że widzimy dzieci, które trafiają do nas w ciężkim stanie z powodu powikłań pogrypowych – mówiła prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii, szefowa Kliniki Pediatrii CMKP w Szpitalu Bielańskim.

Prof. Jackowska podkreśliła jednocześnie, że częściową odpowiedzialność za stan wiedzy społeczeństwa na temat szczepień ogólnie, w tym szczepień przeciw grypie, ponoszą sami pracownicy służby zdrowia, zwłaszcza lekarze, pielęgniarki i położne. Zdarzają się przypadki, w których profesjonaliści kwestionują bezpieczeństwo i sensowność szczepień ochronnych. I sami dają zły przykład, nie szczepiąc się.

Prof. Lidia Brydak, podsumowując swoją prezentację dotyczącą szczepień przeciw grypie, powiedziała, że sama szczepi się regularnie od ponad dwudziestu sezonów. Zwracając się bezpośrednio do prowadzącego konferencję prof. Mirosława Wysockiego stwierdziła: – W Stanach Zjednoczonych, panie profesorze, jak się pan nie zaszczepi jako lekarz, jako pielęgniarka, jako salowa, to pana do szpitala nie wpuszczą...

– Ja już się zaszczepiłem, jako salowa... – zapewnił żartobliwie szef NIZP-PZH.

Zaś z naszych informacji wynika, że w najbliższych dniach przykład co do szczepienia przeciwko grypie może popłynąć z samej góry: zimą ubiegłego roku Konstanty Radziwiłł publicznie zapowiedział, że w kolejnym sezonie grypowym – jako minister zdrowia – zaszczepi się publicznie, występując przed kamerami telewizyjnymi. Jak się dowiedzieliśmy, Ministerstwo Zdrowia w najbliższych dniach zamierza zrealizować tę zapowiedź – byłby to pierwszy w Polsce przypadek, gdy wysoki urzędnik państwowy daje osobisty przykład, poddając się szczepieniu. W USA przeciw grypie w obecności mediów szczepi się prezydent Barack Obama.

17.10.2016
Wybrane treści dla Ciebie
  • Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
  • Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych
  • Szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu b (Hib)
  • Szczepienie przeciwko gruźlicy
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Północnej
  • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
  • Szczepienia przed wyjazdem na Karaiby (Wyspy Karaibskie)
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Południowej
  • Szczepienie przeciwko środkowoeuropejskiemu odkleszczowemu zapaleniu mózgu
  • Szczepienie przeciwko meningokokom
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta