Preparat złożony o kompleksowym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zmniejszającym obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz działaniu przeciwhistaminowym, łagodzącym katar i kichanie.
Nazwa preparatu | Postać; dawka; opakowanie | Producent | Cena 100% | Cena po refundacji |
---|---|---|---|---|
Tabcin Trend
|
kapsułki;
1 kaps. zawiera: 250 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 2 mg maleinianu chlorfenaminy;
12 kaps.
|
Bayer
|
25,90 zł
|
|
Tabcin Trend
|
kapsułki;
1 kaps. zawiera: 250 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 2 mg maleinianu chlorfenaminy;
24 kaps.
|
Bayer
|
41,90 zł
|
|
Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 września 2023 r.
Jest to preparat złożony zawierający paracetamol, pseudoefedrynę oraz chlorfenaminę (inaczej chlorfeniraminę), substancje różniące się miejscem i sposobem działania. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Drugi ze składników preparatu to pseudoefedryna, lek z grupy sympatykomimetyków, aktywujący receptory adrenergiczne typu alfa. Pseudoefedryna poprzez aktywację receptorów adrenergicznych mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych powoduje obkurczenie naczyń oraz zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. W ten sposób wspomaga udrażnianie nosa. Trzeci ze składników preparatu, chlorfenamina, wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1) i w ten sposób hamuje działanie histaminy. Łagodzi zależne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, łzawienie. Wykazuje także działanie nasenne.
Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu dobrze i szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w ciągu 60 minut po przyjęciu preparatu. Obkurczające błonę śluzową nosa działanie pseudoefedryny występuje po ok. 30 minutach i utrzymuje się przez 4–6 godzin. Działanie chlorfenaminy rozpoczyna się w ciągu 15–30 minut po podaniu i utrzymuje się przez 4–6 godzin. Składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.
Preparat jest wskazany w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy takich jak gorączka, katar, ból gardła, drapanie w gardle, kichanie, ból głowy, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, uczucie ogólnego rozbicia.
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
• z chorobami układu oddechowego, takimi jak chroniczne zapalenie oskrzeli czy rozedma
• z jaskrą
• z rozrostem gruczołu krokowego
• z chorobami serca
• z nadciśnieniem tętniczym
• chorych na cukrzycę
• z nadczynnością tarczycy
• stosujących równolegle lub w okresie ostatnich 2 tygodni inhibitory MAO
• stosujących zydowudynę
• z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
• z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek
oraz
• u kobiet w ciąży
• u kobiet w okresie karmienia piersią
• u dzieci i młodzieży do 15. roku życia.
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować równolczęsnie innych leków zawierających paracetamol i/lub sympatykomimetyki (np.leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, środki hamujące łaknienie lub leki psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy). W przypadku przedawkowania należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 5 dni, a w przypadku utrzymującej się gorączki dłużej niż 3 dni.
Nie stosuj preparatu dłużej, niż jest to zalecane. Nie stosuj dawek większych, niż zalecane.
Przekroczenie zalecanej dawki może spowodować trudności w zasypianiu, zawroty głowy oraz zwiększoną pobudliwość nerwową. Preparat może powodować nadpobudliwość, szczególnie u dzieci.
Podczas leczenia bardzo rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne (związane z zawartością paracetamolu). W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, wysypki, pęcherzy lub łuszczącej się skóry, należy przerwać stosowanie preparatu i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Podczas leczenia mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), zwiążane z zawartością pseudoefedryny. Ostra osutka krostkowa może wystąpić w ciągu pierwszych 2 dni leczenia, razem z gorączką oraz licznymi, małymi, zwykle niepęcherzykowymi krostkami pojawiającymi się na obrzmiałych zmianach rumieniowych i głównie umiejscowionymi w zgięciach skóry, na tułowiu i na kończynach górnych. W przypadku wystąpienia opisanych objawów, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Preparat może powodować senność. Równoległe spożywanie alkoholu lub przyjmowanie leków uspokajających może powodować nasilenie senności. W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu. Należy zachować ostrożność, jeżeli przyjmowane są leki uspokajające.
Przekroczenie zalecanej dawki paracetamolu może spowodować ciężkie działania niepożądane, w tym ostrą niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwicę wątroby.
Należy zachować ostrożność i przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem, jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie:
• zaburzenia czynności wątroby
• choroby wątroby (w tym wirusowe zapalenie wątroby)
• zespół Gilberta
• zaburzenia czynności nerek.
W powyższych przypadkach konieczne może być, aby lekarz dostosował dawkowanie. W przypadku chorych z zaburzeniami czynności wątroby konieczna może być regularna kontrola parametrów charakteryzujących czynność wątroby.
W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania paracetamolu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Długotrwałe stosowanie paracetamolu równolegle z innymi lekami przeciwbólowymi zwiększa ryzyko wystąpienia trwałych zaburzeń czynności nerek i wystąpienia ich niewydolności (ryzyko nefropatii analgetycznej).
Stosowanie preparatu u osób przyjmujących równolegle inne leki, z chorobą alkoholową, z posocznicą lub u chorych na cukrzycę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby, nawet w przypadku stosowania zalecanych dawek. Konieczne może być, aby lekarz odpowiednio zmniejszył dawkę i/lub wydłużył odstęp pomiędzy dawkami.
Podczas stosowania pseudoefedryny odnotowano kilka przypadków niedokrwiennego zapalenia jelita grubego. W przypadku wystąpienia nagłego bólu brzucha, krwawienia z odbytu lub innych objawów świadczące o rozwoju niedokrwiennego zapalenia jelita grubego, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Preparat może powodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, nawet jeżeli stosowany jest zgodnie z zaleceniami.
Podczas stosowania pseudoefedryny może dochodzić do niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego. W przypadku wystąpienia nagłej utrata wzroku lub pogorszenia ostrości widzenia, np. w postaci mroczków, należy przerwać leczenie.
Ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA), należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny. Szczególnie narażone są osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, sepsą, niedożywieniem i innymi przyczynami niedoboru glutationu (np. przewlekły alkoholizm), a także chorzy, stosujący maksymalne dawki dobowe paracetamolu. Należy obserwować pacjentów pod kątem objawów HAGMA (pomocne jest wykonywanie badań wykrywających 5-oksoprolinę w moczu).
Informacje o dodatkowych składnikach preparatu:
preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu
preparat zawiera glikol propylenowy, u osób wrażliwych może powodować reakcje alergiczne.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. W okresie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać urządzeń/maszyn.
Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 15. roku życia: 2 kapsułki nie częściej niż 3 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 4 godzinnego odstępu pomiędzy dawkami. Kapsułki należy połykać w całości popijając niewielką ilością wody.
Nie stosować leku dłużej niż przez 5 dni. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni od początku przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie stosować preparatu u dzieci do 15. roku życia.
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Preparatu nie należy stosować w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol lub pseudoefedrynę czy chlorfenaminę (ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych).
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z inhibitorami MAO oraz w okresie 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie stanu pobudzenia i wysokiej gorączki a pseudoefedryna stosowana z inhibitorami MAO może spowodować gwałtowne zwiększenie ciśnienia tętniczego. Inhibitory MAO mogą nasilać działanie pseudoefedryny i chlorfenaminy.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu równolegle z zydowudyną. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii).
Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid, domperydon) zwiększają szybkość wchłaniania paracetamolu, a leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) lub pokarm opóźniają jego wchłanianie i wystąpienie efektów jego działania.
Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, w tym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i uspokajające (np. glutetimid), niektóre leki przeciwdepresyjne stosowane równolegle z paracetamolem mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet jeżeli paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna) zwiększając ryzyko krwawień; nie wolno stosować takiego skojarzenia leków długotrwale.
Paracetamol może nasilać toksyczność chloramfenikolu.
W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny, ponieważ może to się wiązać z rozwojem kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową, szczególnie u osób z czynnikami ryzyka.
Jak każdy lek, również Tabcin Trend może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Możliwe działania niepożądane obejmują: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niedokrwienne zapalnie jelita grubego, suchość w jamie ustnej, zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), senność, pobudliwość, niepokój, bóle i zawroty głowy, bezsenność, lęk, drżenia, halucynacje, napady padaczki, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, uczucie kołatania serca, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, niedokrwistość aplastyczna). Możliwe utrudnienia w oddawaniu moczu (zwłaszcza u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego), zaburzenia czynności nerek. Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk może dotyczyć twarzy, krtani, języka i może utrudniać oddychanie), napad astmy (zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na NLPZ), reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego. Możliwe ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, rumień wielopostaciowy, ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), ostre uogólnione wysypki; rumień; bardzo rzadko reakcje alergiczne z zapalnymi zmianami skórnymi, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk alergiczny i obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, rumień wielopostaciowy.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł