Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Cefalgin Migraplus (kofeina + paracetamol + propyfenazon) - tabletki

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2020 r.

Preparat zawiera substancję: kofeina + paracetamol + propyfenazon

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Cefalgin Migraplus?

Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Co zawiera i jak działa Cefalgin Migraplus?

Jest to preparat złożony zawierający paracetamol, propyfenazon oraz kofeinę, substancje różniące się miejscem i sposobem działania. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Drugi ze składników preparatu to propyfenazon, lek z grupy pochodnych pirazolonu, o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Wykazuje podobieństwo strukturalne do aminofenazonu. Hamuje aktywność cyklooksygenazy w tkankach obwodowych. Jest skuteczny w bólach wywołanych skurczem mięśni gładkich. Trzeci ze składników preparatu, kofeina, nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu i propyfenazonu. Działa też umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.
Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Działanie przeciwbólowe występuje po 30 minutach po przyjęciu preparatu. Składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

Kiedy stosować Cefalgin Migraplus?

Wskazaniem do stosowania preparatu są bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu: bóle głowy, w tym bóle migrenowe, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie, nerwobóle oraz gorączka.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu, kwas acetylosalicylowy lub na pirazolony i ich pochodne (takie jak np. fenazon, aminofenazon, fenylobutazon metamizol).
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
• z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek
• ze zmianami w obrazie krwi obwodowej (np. niedokrwistość, leukopenia, agranulocytoza)
• z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
• z ostrą porfirią wątrobową
• z nadciśnieniem tętniczym
• z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
• z choroba alkoholową.
Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cefalgin Migraplus?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.
Nie stosuj preparatu dłużej niż jest to zalecane ani w dawkach większych niż zalecane. Nie stosowanie się do zaleceń może spowodować ciężkie działania niepożądane, w tym niewydolność i martwicę wątroby.
Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol może powodować zaburzenia czynności nerek lub wątroby. W przypadku wystąpienia objawów zaburzeń czynności nerek lub wątroby należy przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Należy zachować ostrożność i przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem, jeżeli występuje:
• niewydolność wątroby lub nerek
• zespół Gilberta (łagodna żółtaczka spowodowana niedoborem enzymu glukuronylotransferazy)
• zaburzenia procesów krwiotwórczych
• niedożywienie, wyniszczenie organizmu, nadmierne spożywanie alkoholu
a także
• jeżeli przyjmowane są inne leki (ryzyko uszkodzenia wątroby).
W powyższych przypadkach konieczne może być, aby lekarz dostosował dawkowanie.
Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat przyjmowany jest przez chorych na astmę, z przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza jeżeli występuje nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub na inne leki przeciwzapalne. Sporadycznie po zastosowaniu propyfenazonu i paracetamolu może dojść do wystąpienia reakcji nadwrażliwości i wstrząsu anafilaktycznego.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku stosowania paracetamolu i zydowudyny.
W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania paracetamolu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu stosowanego w zalecanej dawce na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Cefalgin Migraplus

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli: 1–2 tabletki, do 3 razy na dobę.
Tabletki należy popić dużą ilością wody.
Bez zalecenia lekarza nie stosować preparatu dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Cefalgin Migraplus w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Preparatu nie należy stosować w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol (ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych).
Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, w tym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne, uspokajające i niektóre leki przeciwdepresyjne stosowane równolegle z paracetamolem mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet jeżeli paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach.
W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Paracetamol może nasilać toksyczność chloramfenikolu.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna) zwiększając ryzyko krwawień; należy kontrolować parametry krzepnięcia krwi.
Długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), salicylanów lub kwasu acetylosalicylowego z paracetamolem zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.
Paracetamol może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii).
Kofeina nasila zwiększenie częstotliwości rytmu serca powodowane przez leki sympatykomimetyczne i tyroksynę, hamuje wydalanie teofiliny oraz zwiększa ryzyko uzależnienia od substancji o działaniu podobnym do efedryny.
Palenie tytoniu przyspiesza metabolizm kofeiny.
Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna i disulfiram hamują metabolizm kofeiny i mogą nasilać jej działanie.
Barbiturany przyśpieszają metabolizm kofeiny.
Kofeina może osłabiać działanie leków nasennych i uspokajających.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Cefalgin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Możliwe działania niepożądane obejmują: nudności, bóle brzucha, wymioty, zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), zaburzenia czynności nerek, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, methemoglobinemia, niedokrwistość aplastyczna), bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe. Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk może dotyczyć twarzy, krtani, języka i może utrudniać oddychanie), napad astmy (zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na NLPZ), reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego. Bardzo rzadko ciężkie reakcje skórne, w tym martwica toksyczna rozpływna naskórka oraz zespół Stevensa i Johnsona, które mogą prowadzić do zgonu. W przypadku pojawienia się wysypki, innych zmian skórnych lub innych objawów nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające kofeina + paracetamol + propyfenazon

Saridon (tabletki)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.