Sildenafil jest substancją zaliczaną do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), będącej enzymem występującym w ciałach jamistych prącia i krążeniu płucnym.
Na skutek pobudzenia seksualnego, w ciałach jamistych prącia następuje uwalnianie tlenku azotu. Tlenek azotu aktywuje enzym cyklazę guanylową, co zwiększa stężenie cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Powoduje to rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych i umożliwia napływ krwi do prącia, co skutkuje wzwodem prącia. Cykliczny monofosforan guanozyny (cGMP) jest następnie rozkładany w ciałach jamistych, głównie przez fosfodiesterazę typu 5 (PDE5). Zahamowanie aktywności PDE5 skutkuje zwiększeniem stężenia cGMP, a co za tym idzie, skurczem mięśni gładkich w ciałach jamistych, napływem krwi do ciał jamistych i erekcją. Substancją, która w wybiórczy sposób hamuje ten enzym jest sildenafil. Ponieważ lek ten nie zwiększa wytwarzania cGMP, a jedynie hamuje jego rozkład, może wywołać wzwód tylko w czasie pobudzenia seksualnego.
U osób z nadciśnieniem płucnym sildenafil zwiększa stężenie cGMP w komórkach mięśni gładkich ścian naczyń płucnych co powoduje ich rozkurcz. U pacjentów z nadciśnieniem płucnym może to prowadzić do rozszerzenia naczyń płucnych, z niewielkim rozszerzeniem naczyń w krążeniu ogólnym.
Po podaniu jednorazowej dawki sildenafilu u zdrowych ochotników nie stwierdzono zmian w ruchliwości i morfologii plemników.
Wskazaniami do stosowania sildenafilu są: leczenie zaburzeń wzwodu prącia u dorosłych (preparaty w dawkach 25–100 mg) oraz leczenie nadciśnienia płucnego u dorosłych i dzieci w celu poprawy zdolności wysiłkowej (preparat w dawce 20 mg).
Sildenafil szybko się wchłania po podaniu doustnym. Czas, po którym stężenie leku w osoczu jest największe wynosi średnio 60 min; przyjęcie leku podczas posiłku wydłuża ten czas o ok. 60 min. Początek działania występuje po 30–60 min. Średni czas do wystąpienia działania w postaci erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego wynosi 25 min. Sildenafil 4–5 h po zastosowaniu może nadal wywoływać erekcję w odpowiedzi na pobudzenie seksualne. Dostępność biologiczna leku wynosi ok. 41% Po 90 min od podania praktycznie nie stwierdza się go w nasieniu. Metabolizowany w wątrobie, główny metabolit wykazuje aktywność farmakologiczną. Sildenafil wydalany jest głównie z kałem (80%) w postaci metabolitów, w mniejszym stopniu (ok. 13%) z moczem. Biologiczny okres półtrwania sildenafilu wynosi 3–5 h, a jego czynnego metabolitu – ok. 4 h.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł