×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Obniżenie wartości ciśnienia skurczowego u osoby z wieloletnim nadciśnieniem tętniczym

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja matka leczy się na choroby reumatologiczne od 30 lat, a od 10 lat ma nadciśnienie i bierze leki. Od tygodnia spadło ciśnienie i bez tabletek utrzymuje sie w granicach 120/75. Czy to jest normalne, a może występują jakieś inne powikłania?

Odpowiedział

lek. med. Krzysztof Rewiuk
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

O ile spadek wartości ciśnienia rozkurczowego wraz z wiekiem jest zjawiskiem typowym wynikającym ze sztywnienia ścian naczyń, o tyle samoistne, trwałe obniżenie wartości ciśnienia skurczowego u osoby z wieloletnim nadciśnieniem tętniczym jest raczej rzadkością. Do sytuacji takiej może dojść, jeżeli nadciśnienie miało tak naprawdę charakter wtórny i właśnie ustąpiła jego przyczyna. W opisanej sytuacji można wyobrazić sobie np. następujący scenariusz: mama przez lata stosowała niesteroidowe leki przeciwzapalne w celu opanowania dolegliwości bólowych związanych z chorobą stawów, co prowadziło do wzrostu ciśnienia tętniczego. Obecnie dolegliwości zostały opanowane przez zastosowanie innych leków i ciśnienie krwi uległo normalizacji. Możliwe jest również, że do leczenia wprowadzono nowe leki, których działaniem dodatkowym lub ubocznym jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Jak Pani/Pan wspomina mama zażywa leki antyarytmiczne. Jeżeli są to leki z grupy beta-blokerów lub antagonistów wapnia, to oprócz stabilizacji rytmu serca prowadzą one również do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Zasadniczo nie należy odstawiać leków hipotensyjnych bez konsultacji z lekarzem. Większość stosowanych obecnie leków odznacza się długim czasem działania i dlatego w pierwszych dniach po ich odstawieniu możemy nie obserwować wzrostu wartości RR. U większości osób po pewnym czasie dochodzi jednak do gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego, które może manifestować się bardzo groźnymi objawami. Jeżeli natomiast w czasie terapii przeciwnadciśnieniowej dochodzi do spadku wartości RR, który jest przez pacjenta źle tolerowany, możliwe jest zmniejszenie dawek stosowanych leków pod kontrolą lekarza prowadzącego.

23.01.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta