×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wizyty kwalifikacyjne do operacji zaćmy

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku kryteria kwalifikacyjne do operacji zaćmy zostaną zaimplementowane do systemu. Jeżeli NFZ dodatkowo zwiększy pulę środków na przeprowadzanie zabiegów, tak jak postąpiono w ubiegłym roku, to istnieje realna szans na skrócenie czasu oczekiwania w kolejce do pół roku – powiedział mp.pl prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

Źródło: iStock

Przypomnijmy. Kiedy w ubiegłym roku konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki zaproponował wprowadzenie kryterium ostrości wzroku na poziomie 0,6 przy kwalifikacji do operacji zaćmy, Polskie Towarzystwo Okulistyczne wyraziło zdecydowany sprzeciw. W tym roku Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspercki, który ma za zadanie rozstrzygnąć tę kwestię. W pierwszej kolejności chodzi o wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na skrócenie kolejki do operacji zaćmy i w efekcie ograniczą odpływ pacjentów w ramach dyrektywy transgranicznej do państw ościennych, głównie do Czech. W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie.

- Zaczynamy osiągać porozumienie. Polskie Towarzystwo Okulistyczne coraz przychylniej patrzy na postulowane przeze mnie zmiany – powiedział w rozmowie z mp.pl prof. Marek Rękas.

Wszyscy byli zgodni co do jednego: niezbędne jest wprowadzenie wizyty kwalifikacyjnej pacjenta w ośrodku, w którym ma zostać przeprowadzony zabieg. Prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes PTO, poinformowała mp.pl, że pierwsze ustalenia dotyczą właśnie tej kwestii.

- Po przedstawieniu naszych postulatów, popartych przez konsultanta krajowego, w drugiej połowie roku ma zostać wyceniona i wprowadzona wizyta kwalifikacyjna, którą pacjent będzie musiał odbyć w ośrodku operującym, aby mógł zostać wpisany na listę. W ten sposób listy oczekujących na zabieg mają być weryfikowane – poinformowała prezes PTO.

- Chodzi o to, żeby pacjent nie zapisywał się samodzielnie do kolejki. Doszliśmy do konsensusu, że chorzy z zaćmą mają być wstępnie kwalifikowani w ośrodku, w którym mają być operowani. Są dwie podstawowe możliwości: albo pacjent zostanie zapisany do kolejki, albo na wizytę kontrolną za pół roku, bo na razie nie spełnia kryteriów. Jest jeszcze trzecia opcja – mowa o chorych znajdujących się w szczególnej sytuacji. Ostatecznie ustaliliśmy, że musimy opracować specjalne wytyczne dotyczące tych pacjentów. Według moich wyliczeń ich liczba nie będzie przekraczała 5 proc. – wyjaśnia prof. Rękas.

Konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki podkreśla, że jest zadowolony z przebiegu prac. Istnieje bowiem szansa na to, że jeszcze w tym roku kryteria kwalifikacyjne do operacji zaćmy zostaną zaimplementowane do systemu.

- Jeżeli NFZ dodatkowo zwiększy pulę środków na przeprowadzanie zabiegów, tak jak postąpiono w ubiegłym roku, to istnieje realna szans na skrócenie czasu oczekiwania w kolejce do pół roku – mówi prof. Rękas.

Na razie prof. Grabska-Liberek nie chce się wypowiadać na temat kryterium ostrości wzroku przy kwalifikacji pacjentów do operacji zaćmy.

- Jak dotąd odbyliśmy jedno spotkanie, kolejne jest planowane pod koniec maja. Dopiero wówczas przedstawimy nasze ustalenia. Dopóki nie wypracujemy wspólnego stanowiska, nie będę się wypowiadać w imieniu wszystkich – stwierdziła prezes PTO.

18.04.2018
Zobacz także
  • NFZ chce zmniejszyć skalę turystyki medycznej Polaków do Czech
  • Pół roku zamiast dwóch lat?
  • Zaćma – mniejsze kolejki dzięki ograniczeniom
  • Umożliwić dopłaty do operacji zaćmy
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta