×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Poprawiając słuch, przeciwdziałamy izolacji"

Agnieszka Gorczyca

Dziś można zoperować prawie wszystkie wady słuchu, natomiast efekty są uzależnione od tego, kto i kiedy się do nas zgłosi. Stąd tak ważne są działania profilaktyczne już wśród najmłodszych – powiedział PAP profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.


Prof. Henryk Skarżyński. Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Profesor Henryk Skarżyński w rozmowie z PAP podkreślił, że dziś należy mówić o profilaktyce zdrowotnej w laryngologii nie jako o haśle, ale jako o procesie, który trwa i musi być kontynuowany.

Specjalista wskazał, że w dalszym ciągu funkcjonują uprzedzenia, iż aparat słuchowy jest krępujący dla pacjenta, gdyż jest widoczny i piszczy. – Ktoś kogoś zapamiętał sprzed kilkunastu lat właśnie z takim aparatem, kiedy te urządzenia były całkiem inne. Dziś możliwości są zdecydowanie większe, technologia się zmieniła i dostępne są nowe rozwiązania – powiedział.

Według prof. Skarżyńskiego laryngologia cały czas się rozwija, co bardzo poszerza grupę odbiorców. – Ta grupa odnosi się już dziś nie tylko do osób całkowicie niesłyszących, ale też do osób z różnymi wadami słuchu, w tym z takimi, kiedy pacjent nie jest całkowicie głuchy, ale stan słuchu bardzo ogranicza jego możliwości komunikacji z otoczeniem i wykonywaniem wielu zawodów – wyjaśnił.

Poprawiając słuch pacjenta, „dajemy szansę powrotu do pracy zawodowej, przeciwdziałamy izolacji i wykluczeniu społecznemu, rozwijamy słuch, a tym samym często pasje i talenty artystyczne” – podkreślił.

Zapytany, czy można dziś wykonać operacje, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe, odpowiedział, że „dziś można zoperować prawie wszystko”. – Jednak efekty są uzależnione od tego, kto i kiedy się do nas zgłosi. Stąd tak ważne są działania profilaktyczne. Do tej pory przebadaliśmy ponad 1,5 miliona dzieci w ramach badań przesiewowych pod kątem wczesnego wykrycia wad słuchu, dzięki czemu dzisiaj mamy bardzo wielu pacjentów z wczesnymi stadiami schorzeń, a wdrożone już leczenie jest szybsze, bardziej efektywne i tańsze – zarówno dla pacjenta, jak i systemu – powiedział.

Według profesora, środowisko dorosłych pacjentów jest trudniejsze w dotarciu pod kątem badań przesiewowych. – Cały czas szukamy formuły komunikacji z tą grupą i stąd nasza obecność na różnych akcjach promocyjnych, m.in. Lecie z Radiem, kiedy seniorzy słuchali dobrej muzyki i przy okazji także nas, opowiadających o badaniach – przekazał.

Inną opcją jest dotarcie do seniorów poprzez ich rodziny. – Jeżeli docieramy do dzieci, które dopiero rozpoczynają edukację szkolną, to jest szansa, że przyprowadzą one swoich dziadków i rodziców. Badania przesiewowe nie są inwazyjne, ale trzeba na nie przyjść, nie zrobimy ich zdalnie. Jeżeli ktoś nie chce z nich korzystać, to trudno mu na siłę pomóc – podsumował prof. Skarżyński.

Zapytany o to, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na rozwój chorób laryngologicznych, odpowiedział, że „patrząc przez pryzmat Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, to w czasie pandemii pacjenci dostali więcej, niż ktokolwiek w świecie”.

– Za tym kryła się nasza ogromna determinacja, dzięki której udało się uniknąć wielu zagrożeń – powiedział, dodając, że jego zespół w latach pandemii wykonał najwięcej operacji poprawiających słuch na świecie i wszczepił najwięcej implantów słuchowych, jak też zrealizował najwięcej procedur specjalistycznych. W wyniku tego „polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie i to bardzo cieszy” – podkreślił.

Jak wyjaśnił, było to możliwe także dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i telemedycynie, które są wykorzystywane „do codziennej opieki nad pacjentem diagnozowanym, który przebywa pod naszą opieką”.

02.11.2022
Zobacz także
  • Europejski ruch drogowy naraża 60 mln ludzi na szkodliwy poziom hałasu
  • "Nowości techniczne trzeba rozumieć, ale nie można się ich bać"
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta