dr n. med. Piotr Hydzik Kierownik Oddziału Toksykologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
16.11.2016
Zobacz także
Tlenek węgla
Zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie) występuje najczęściej u osób posiadających w łazienkach piecyki gazowe, zwłaszcza przy nieprawidłowo działającej wentylacji łazienkowej. Objawy zatrucia obejmują ból głowy, nudności, osłabienie aż do utraty przytomności i zgonu. Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym przerwaniu narażenia (np. wyłączenie dopływu gazu do piecyka) i intensywnym wietrzeniu pomieszczenia, a także przeniesieniu osoby poszkodowanej w bezpieczne miejsce i wezwaniu pogotowia ratunkowego.
Zatrucie tlenkiem węgla
Objawy zatrucia tlenkiem węgla są bardzo różnorodne i przez to ustalenie rozpoznania, zwłaszcza jeśli się nie wie o możliwości narażenia, może być trudne. Na ogół na pierwszy plan wysuwają się objawy neurologiczne i ze strony układu krążenia, ze względu na dużą wrażliwość mózgu i serca na niedotlenienie. U małych dzieci jedynym objawem mogą być wymioty.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.