×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Do specjalisty

Barbara Wójcik
doradca medyczny

Niektóre choroby lub ich objawy na etapie ustalania rozpoznania oraz leczenia wymagają kontaktu z lekarzem specjalistą. Może to wynikać z potrzeby wykonania badań, na które nie może kierować lekarz rodzinny, lub konieczności wykorzystania wiedzy i doświadczenia specjalisty w danej dziedzinie, bądź też kontynuowania leczenia np. po pobycie w szpitalu.

Wówczas pacjent może otrzymać skierowanie do lekarza specjalisty i powinien udać się do wybranej przez siebie poradni specjalistycznej (p. też poniżej: Planowa wizyta u specjalisty).


Fot. iStockphoto.com

Kto może wystawić skierowanie do lekarza specjalisty?

Pacjent ma dwie drogi uzyskania skierowania do lekarza specjalisty.

Pierwsza możliwość to otrzymanie skierowania od lekarza rodzinnego, czyli tzw. lekarza pierwszego kontaktu. Aby otrzymać skierowanie muszą istnieć wskazania zdrowotne do leczenia specjalistycznego, czyli lekarz musi uznać na podstawie badań i oceny stanu pacjenta, że leczenie powinno być kontynuowane przez specjalistę w wybranej dziedzinie.

Druga możliwość to otrzymanie skierowania po leczeniu na oddziale szpitalnym, jako kontynuacja dotychczasowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. W tym przypadku dla zachowania ciągłości leczenia należy zgłosić się w ciągu 30 dni od wypisu ze szpitala do poradni specjalistycznej szpitala, w którym pacjent był leczony. Daje to możliwość kontynuowania leczenia w danym ośrodku, przez lekarzy z tego samego zespołu specjalistów (z rzeczonego oddziału) lub ich współpracowników.

Do kogo nie jest wymagane skierowanie?

Aktualnie nie trzeba mieć skierowania, by udać się na wizytę do:

  • ginekologa i położnika
  • onkologa
  • psychiatry
  • wenerologa.

Planowa wizyta u specjalisty

Ze skierowaniem do specjalisty można się udać do dowolnie wybranej poradni specjalistycznej, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). W celu wyszukania właściwej poradni mającej umowę z NFZ-em można skorzystać z wyszukiwarki placówek medycznych Medycyny Praktycznej. Jeżeli nie jest możliwa wizyta u specjalisty w dniu zgłoszenia, pacjent zostaje wpisanym na listę oczekujących i otrzymuje informację o zaplanowanym terminie wizyty. Jeżeli pacjent chce się udać do konkretnego specjalisty w swojej miejscowości lub okolicy, może znaleźć wybranego lekarza po nazwisku, miejscowości oraz specjalizacji, korzystając z wyszukiwarki Medycyny Praktycznej.

Badania i diagnostyka

Specjalista ma prawo skierować pacjenta na badania diagnostyczne potrzebne do rozpoznania i leczenia. Jednocześnie miejsce, gdzie mają zostać wykonane te badania, jest wskazane przez lekarza specjalistę, który wystawia skierowanie na badania. Wyjątkiem jest wykonywanie wybranych badań, które należą do grupy wysokokosztowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badania medycyny nuklearnej, które pacjent może wykonać w dowolnie wybranym przez siebie ośrodku mającym kontrakt z NFZ-em na te świadczenia.

Kolejki do specjalisty

Każda przychodnia ma obowiązek prowadzenia list kolejkowych. Często się zdarza, że w ośrodkach najbardziej znanych czy rozmieszczonych w dużych miastach tworzą się bardzo długie kolejki oczekujących, natomiast kilka ulic dalej lub w sąsiedniej miejscowości czas oczekiwania jest zdecydowanie krótszy. Ponieważ pacjent samodzielnie wybiera miejsce odbycia wizyty u specjalisty, może wziąć pod uwagę długość oczekiwania na wizytę. Informacje o czasie oczekiwania na wizyty i różnego typu zabiegi oraz badania specjalistyczne są dostępne w internecie w formie Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.

Co w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub zachorowania?

Możliwa jest wizyta u specjalisty w trybie pilnym, czyli w przypadku wystąpienia nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Oznacza to, że pacjent, który się zgłasza, powinien zostać przyjęty w tym samym dniu. Lekarz podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu w trybie pilnym. Istotne jest również, że w tego typu nagłej sytuacji nie jest wymagane skierowanie.

Co po wizycie u specjalisty?

Aby umówić się na następną wizytę, niepotrzebne jest kolejne skierowanie. Dopóki trwa leczenie, istnieją przyczyny, czyli utrzymują się objawy, lekarz kontroluje ich nasilenie, zmienność, by prowadzić działania diagnostyczne i lecznicze, ważność skierowania nie wygasa.

W razie gdy lekarz specjalista kieruje pacjenta do innego specjalisty lub do szpitala, powinien udostępnić potencjalnemu ośrodkowi wyniki dotychczas wykonanych badań potrzebnych do potwierdzenia rozpoznania.

19.02.2016
Zobacz także
  • Czy szpital może nie przyjąć na oddział pacjenta ze skierowaniem?
  • Czy lekarz specjalista może wystawić skierowanie?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

    Doradca Medyczny

    Kompleksowa informacja medyczna to klucz do właściwego rozwiązywania problemów zdrowotnych. Doradca medyczny identyfikuje potrzeby i wskazuje dopasowane rozwiązanie, uwzględniające stan zdrowia oraz organizację systemu ochrony zdrowia i zasady udzielania świadczeń – to rzetelne źródło dla zagubionych często pacjentów

    Jak dzwonić?

    Numery:
    704 704 704

    koszt połączenia to 12,48 zł brutto niezależnie od czasu trwania

    703 503 503

    koszt połączenia to 3,69 zł brutto za minutę rozmowy


    Infolinia czynna w dni powszednie od 8.00 do 18.00


    Kim są doradcy?

    Doradcy medyczni to pielęgniarki oraz dyspozytorzy medyczni. Ich wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwala na udzielenie odpowiedzi na indywidualne, specyficzne pytania dzwoniącego. Dodatkowo dysponują narzędziem wspomagającym w postaci algorytmów opracowanych przez zespół lekarzy specjalistów.

Poradnik świadomego pacjenta