×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Amerykanie wyhodowali komórki wysp trzustkowych, które wytwarzają insulinę

Amerykańscy specjaliści przekształcili komórki skóry w komórki beta wysp trzustkowych wytwarzające insulinę, które w przyszłości będzie można wszczepić chorym na cukrzycę – informuje „Nature Communications”.

Matthias Hebrok z University of California w San Francisco twierdzi, że udało mu się przeobrazić komórki skóry pobrane od noworodka. Nie wszczepił ich jednak choremu na cukrzycę. Eksperyment z ludzkimi komórkami przeprowadzono jedynie w warunkach laboratoryjnych. Sprawdzano czy będą one w stanie zachować się jak komórki beta wysp trzustkowych wytwarzające insulinę.

Amerykański specjalista twierdzi, że na razie przeprowadzono próbę na myszach. Pobrane od nich komórki skóry przekształcono w te, które potrafią wytwarzać insulinę. Potem je wstrzyknięto do organizmu zwierzęcia, który dzięki temu nie zachorował na cukrzycę.

Tego rodzaju metoda przeprogramowania komórek dojrzałych jest dobrze znana. Polega ona na cofnięciu komórki do początkowego etapu rozwoju, kiedy ma jeszcze zdolność przeobrażenia się w różnego typu komórki.

Hebrok twierdzi, że w jego eksperymencie cofnięto komórki skóry do etapu komórek entodermalnych, czyli wewnętrznego listka zarodkowego. W rozwoju embrionalnym powstają z nich różnego typu narządy wewnętrzne, w tym trzustki i produkujących insulinę komórek beta wysp trzustkowych.

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowa metoda leczenia cukrzycy zostanie wypróbowana na ludziach. Heberok twierdzi, że te komórki, które wyhodowano dotąd w laboratorium, nie są jeszcze w pełni podobne do ludzkich. „Musimy jeszcze je udoskonalić” - podkreśla.

Według uczonego, uzyskane sztucznie komórki wytwarzające insulinę można byłoby umieścić w organizmie chorego w osłonie, przez którą przedostawałby się jedynie hormon. Chroniłoby to je przed komórkami odpornościowymi, które niszczą komórki beta u chorych na cukrzycę typu 1 (tzw. insulinozależną). (PAP)

22.01.2016

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.